Nedávno preletela médiami správa o tom, že ultralacné letenky Ryanair z Prahy do Ríma ste si vo vybraných termínoch mohli kúpiť za 1,70 €. Samozrejme spiatočné. Nešlo o žiadnu chybu, ani hoax či vymyslenú akciu, nízkonákladové letecké spoločnosti takto promujú svoje nové lety alebo značku. Aj vďaka týmto akciám dnes môže lietať už každý, kto je dostatočne rýchly. A vtedy nemáte veľa času rozmýšľať o tom, čo a ako, dôležité sú letenky. Preto by ste mali venovať zvýšenú pozornosť príprave na letu a výlet. Čím začať?

sliac letiskoZistite o destinácii čo najviac

Ak niekam idete, mali by ste o mieste vedieť minimálne toľko, že by vám ázijskí turisti uverili, že ste turistický sprievodca. Nemusíte poznať úplnú históriu každej atrakcie, ktorú navštívite, no mali by ste vedieť, kde je a v akom poradí ich navštívite. Jednoducho mať plán, nech netápete a neblúdite. Okrem toho si zistite aj informácie o aktuálnom dianí – aká je tam politická, spoločenská či ekonomická situácia. Ak by ste prileteli do Francúzska a tu by štrajkovali taxikári, poľnohospodári a železničiari naraz, tie super lacné letenky by až také terno neboli.

Kontrola dokladov

Áno, pre mnohých maximálna banalita, ale vysvetľujte to tým, ktorí ostali zaseknutí v zahraničí kvôli tomu, že im skončila platnosť pasu. Preto si vždy pred odletom skontrolujte dátumy. Je dobré mať rezervu a neriskovať s tým, ak vám končí platnosť pasu či OP práve v deň vášho odletu. Let kvôli zlému počasiu zrušia a vy ste nahraný.

Pozor na exotiku

Ak sa chystáte do exotických krajín, nemôžete zabudnúť na očkovanie. Poraďte sa s odborníkmi a lekármi na túto problematiku a dajte sa zaočkovať. Ale pozor, nestačí to urobiť deň pred odletom, kým protilátky začnú účinkovať nejaký čas ubehne. Ak vo vašej cieľovej krajine besnie vírus ako Zika v Brazílii, mali by ste prehodnotiť, či vám stojí za to letieť a ohroziť zdravie.

Nepodceňujte balenie

Balenie je dôležité a môže vám pripraviť nepríjemné prekvapenie – napríklad 40 eurový doplatok za prekročenie hmotnostného limitu batožiny. Aj preto si na cestu na letisko oblečte tie najhrubšie a najťažšie veci z kufra. Samozrejme nesmiete zabúdať ani na letiskovú kontrolu, takže akékoľvek zbrane nechajte doma, kozmetiku zabaľte do igelitového sáčku a buďte trpezlivý. Bezpečnosť je prvoradá.