Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica  otvorila v pondelok 11. marca 2019 po týždňovej prestávke zrekonštruované priestory verejnej lekárne. 

Lekáreň sa nachádza priamo v poliklinickej časti nemocnice a denne si v nej vyberú predpísané lieky stovky vyšetrených pacientov. Neraz sa stávalo, že pacienti čakali v rade siahajúcom až pred lekáreň. „Z tohto dôvodu sme sa rozhodli priestory lekárne rozšíriť. Pribudli dve výdajné miesta, čo umožní rýchlejšie vybavenie pacientov. Záleží nám, aby sme našim pacientom poskytli modernú lekárenskú starostlivosť. Pri návrhoch interiéru sme si nechali poradiť odborníkmi v tejto oblasti, na ich odporúčanie sme upravili aj category manažment.  Dávame si záležať aj na cenovej politike, ceny voľnopredajných liekov sú u nás jedny z najnižších, ak nie najnižšie, v meste,“ približuje premeny lekárne Miriam Lapuníková, generálna riaditeľka FNsP F. D. Roosevelta Banská  Bystrica.

Služby lekárne sa rozšírili aj o výdajňu zdravotníckych pomôcok. V najbližších mesiacoch sa zamestnanci lekárne zamerajú aj na zlepšenie komunikačných zručností s pacientmi, ktoré si zdokonalia na plánovaných školeniach.

„Návrat lekární v nemocniciach do ich vlastných rúk je v súlade aj s požiadavkami zriaďovateľa štátnych nemocníc Ministerstva zdravotníctva SR a naša nemocnica je dôkazom, že sa to dá a ide to na profesionálnej úrovni,“ dopĺňa generálna riaditeľka.

Zariadenie zriadilo vlastnú verejnú lekáreň ako prvá štátna nemocnica v SR ešte v roku 2013 s cieľom získať dodatočné prostriedky do svojho rozpočtu. Od otvorenia je prevádzka lekárne zisková.  Jej zisk pred zdanením dosiahol v roku 2018 výšku 220 tis. EUR. Zo zisku bola hradená aj rekonštrukcia. Komplexné úpravy vrátane nového zariadenia si vyžiadali prostriedky vo výške 70 tis. EUR.