Obdobie stužkových slávností je v plnom prúde, o chvíľu sú tu Vianoce či vítanie nového roka. Všetky tieto udalosti motivujú k používaniu pyrotechniky či iných zábavných výrobkov, ktoré so sebou nesú istú mieru rizika.

lampionZatiaľ čo používanie zábavnej pyrotechniky je oficiálne počas bežného roka zakázané a mesto ju celoplošne povoľuje len na Silvestra, prípadne na jednotlivé podujatia, používanie takzvaných lampiónov šťastia, alebo inak lampiónov prianí, nekontroluje nikto.

Aj s ich používaním sú pritom spojené výrazné riziká a je potrebné dodržiavať pokyny predajcov, aby sa predišlo nešťastiu. V zahraničí sa vyskytli prípady, kedy kvôli vetru takýto lampión spôsobil požiar. Len nedávno sa spŕška kritiky na adresu takýchto lampiónov zniesla v Žiline, kde tamojšie obchodné centrum oslavovalo svoje výročie hromadným vypúšťaním lampiónov napriek nesúhlasu mesta. Obyvatelia potom po uliciach zbierali ich popadané zvyšky.

Vo viacerých mestách na Slovensku sa už stalo, že padajúci lampión padol priamo na čelné sklo idúcich áut a v Prešove mal takto pred tromi rokmi  spôsobiť dokonca i dopravnú nehodu.

Máme letisko, zabudnime na lampióny

Predajcovia oficiálne uvádzajú, že použitie lietajúcich lampiónov je v Slovenskej republike na vlastné nebezpečenstvo a vlastník zodpovedá za prípadné škody. S ich vypúšťaním sú spojené odporúčania, no žiadne záväzné smernice. Pri ideálnych podmienkach sa pritom môžu vzniesť až do výšky tisíc metrov, kedy dôjde k dohoreniu a následnému pádu ľahkej, nie vždy ekologicky rozložiteľnej, konštrukcie.

Aj keď takýto lampión nie je lietajúcim zariadením, obrátili sme sa so žiadosťou o stanovisko v tejto súvislosti na Letecký úrad Slovenskej republiky. Ten pre portál BBonline.sk uviedol, že „dôrazne neodporúča vypúšťanie lietajúcich lampiónov v blízkosti riadených letísk, t.j. v priestore o polomere 20 km od vzťažného bodu každého riadeného letiska vo vzdušnom priestore Slovenskej republiky.“

Medzinárodné civilné a armádne letisko Sliač je od južnej hranice mesta vzdialené len asi päť kilometrov. Lietadlá sa tu z tohto dôvodu pohybujú v nižších výškach a každý lietajúci predmet môže ohroziť ich technickú prevádzku.

„Vypúšťanie lampiónov spôsobuje napríklad významné riziko pre prevádzku lietadiel, ktoré vykonávajú lety za účelom pátrania alebo záchrany ľudského života,“ povedal pre BBonline.sk  riaditeľ Sekcie letovej prevádzky Leteckého úradu SR Martin Němeček.

Nekontroluje ich nikto

Lampióny sú v predaji za zhruba jedno euro, používať by ich mali len osoby staršie ako 18 rokov. Jednotlivé vypúšťanie lampiónov by sa malo riadiť minimálne pokynmi predávajúcich. Tí priamo v návode a podmienkach predaja zvyknú uvádzať, že lampióny sa nemajú vypúšťať až v okruhu 25 kilometrov od letísk, napriek tomu sú pravidelne voľne v predaji aj v Banskej Bystrici. Hromadné vypúšťanie lampiónov by malo byť ohlásené.

lampiony stastia, foto bbonline.sk dusan sipkaSamosprávy majú kompetenciu nepovoliť ohlásené podujatie v prípade obavy z možného poriadkového alebo bezpečnostného ohrozenia. Už pri spomenutom októbrovom podujatí v Žiline tamojšia radnica argumentovala množstvom sťažností nahnevaných obyvateľov mesta na neporiadok a obavy pred rizikom požiaru. Podujatie tam mesto zakázalo, no organizátor ho pod hrozbou pokút usporiadal i tak.

Aj keď sa podobné hromadné vypúšťania lampiónov konali v minulosti aj v Banskej Bystrici, mesto dosiaľ takéto problémy neriešilo: „Príslušníci Mestskej polície v Banskej Bystrici do dnešného dňa neriešili žiadne podnety ani sťažnosti spojené s lampiónmi šťastia,“ povedala nám hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Martina Kanisová. Banská Bystrica nemá ich vypúšťanie upravené ani v žiadnom zo všeobecne záväzných nariadení.

Letecký úrad Slovenskej republiky ale upozorňuje, že ak niekto vypustí lampióny v spomenutom okruhu dvadsiatich kilometrov v blízkosti letiska, môže sa za určitých okolností dopustiť až trestného činu všeobecného ohrozenia alebo trestného činu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia. To by ale muselo dôjsť k tragédii. Vypúšťanie lampiónov by mali okrem obyvateľov Zvolenskej kotliny zvážiť aj obyvatelia hlavného mesta, Piešťan, Žiliny, Popradu a Košíc, kde sa rovnako nachádzajú letiská.