Je tu ďalší zo série tematických kvízov o Banskej Bystrici z dielne redakcie BBonline.sk. Posvietime si na Slovenské národne povstanie.

Redakcia BBonline.sk pre Vás pripravila sériu viacerých zaujímavých kvízov, pri ktorých sa môžete otestovať, ako dobre poznáte naše mesto z rôznych hľadísk. V dnešnom kvíze si môžete overiť svoje vedomosti o Slovenskom národnom povstaní, o ktorom by každý Banskobystričan mal aspoň čo-to vedieť. Trúfate si? Veľa šťastia!

Banská Bystrica bola centrom SNP, ktoré začalo sa 29. augusta 1944 ako obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami a nepriamo bolo i útokom proti autoritatívnej vláde Jozefa Tisa. Kedy sa povstanie skončilo?

Nemecké jednotky povstaleckú armádu porazili a v noci z 27. na 28. októbra 1944 časť jej jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja. Partizáni pokračovali v bojoch proti nacistom až do oslobodenia krajiny sovietskymi, rumunskými a československými vojskami na jar 1945.

A ak vám nejaké tie poznatky o Slovenskom národnom povstaní chýbajú, Múzeum SNP v týchto dňoch uverejnilo jedinečnú možnosť virtuálnej prehliadky jeho expozícií.