KVÍZ: Otestujte sa, ako dobre poznáte základné fakty o našom meste
BBonline.sk (Branislav Račko)
Je tu ďalší zo série tematických kvízov o Banskej Bystrici z dielne redakcie BBonline.sk. Na aké skóre si trúfate?
Zaujímavé kvízy o Banskej Bystrici pokračujú. Tentokrát sme si pripravili kvíz o všeobecných poznatkoch o stredoslovenskej metropole, ktoré by mal ovládať každý Banskobystričan. Tak veľa šťastia!
Koľké najväčšie mesto vzhľadom na počet obyvateľov je v rámci Slovenska Banská Bystrica? (Ku dňu 31.12.2019)
Banská Bystrica je šieste najväčšie mesto na Slovensku s počtom obyvateľov 76 152 (k 31.12.2019). Viac ľudí žije v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline a Nitre.
Ak sa bavíme o veľkostí slovenských miest podľa rozlohy, koľkým najväčším mestom je Banská Bystrica? (ku dňu 31.12.2019)
BBonline.sk
Banská Bystrica je podľa rozlohy dokonca tretím najväčším mestom v našej krajine s rozlohou 103,38 km štvorcových. Väčšími sú len Bratislava a Košice. Tesne za nami nasleduje štvrtá Nitra.
Cez naše mesto preteká rieka Hron, ktorá je druhou najdlhšou riekou na Slovensku. Koľkými kilometrami územia Slovenska táto rieka preteká?
BBonline.sk (B. Račko)
Hron pramení v Horehronskom podolí, na styku s Nízkymi Tatrami a Spišsko-gemerským krasom, na juhovýchodnom úpätí Kráľovej hole a ústi do Dunaja 2 km juhovýchodne od obce Kamenica nad Hronom.
Ostaneme pri riekach. Ktorá rieka je pri Hrone druhou, ktorá tvorí s Hronom sútok, na ktorom sa naše mesto nachádza?
Pamätihodnosti.sk
Bystrica pramení vo Veľkej Fatre, v podcelku Hôľna Fatra, pod Kráľovou studňou v nadmorskej výške okolo 1 260 m n. m.
Ktorý z nasledujúcich názvov nášho mesta sa nikdy v oficiálnych záznamoch či historických textoch nikdy neobjavil?
BBonline.sk
Medzi historické názvy nášho mesta patria napríklad Neozolium, Neusohl, Besztercebánya, Besztercze-Bánya, či Novisolium. Bystricou bez prívlastku Banská sa naše mesto nikdy oficiálne nenazývalo.
Pretvorením akého znaku vznikol historicky prvý erb Banskej Bystrice?
Obsahom banskobystrického erbu je modifikovaný štátny znak Uhorského kráľovstva – tzv. mladší štátny znak Uhorska, ktorý sa používal za vlády dynastie Arpádovcov. Takýto erb sa používal do polovice 15. storočia, kedy ho nahradil súčasný.
Na koľko mestských častí sa delí Banská Bystrica?
BBonline.sk (D. Lukáč)
Mesto sa delí na 19 mestských častí: Banská Bystrica, Fončorda, Iliaš, Jakub, Kostiviarska, Kráľová, Kremnička, Majer, Podlavice, Pršianska Terasa, Radvaň, Rakytovce, Rudlová, Sásová, Senica, Skubín, Šalková, Uhlisko a Uľanka.
Aká etnická alebo národnostná skupina skupina má v našom meste podľa oficiálnych štatistík po Slovákoch najväčšie zastúpenie?
Slovákov tvorí podľa oficiálnych štatistík vyše 94 percent obyvateľstva Banskej Bystrice. Najväčšou menšinou sú u nás bratia Česi s 1,39 percentami.
Základný kameň stavby trolejbusovej mestskej dráhy bol poklepaný 29. augusta 1986. Kedy začali po našich cestách jazdiť prvé trolejbusy?
Banská Bystrica
Ako úplne prvý sa do ulíc mesta dostal trolejbus #1001, bolo to 7. februára 1989. O mesiac neskôr, 8. marca 1989, začal premávať #1501. Netrvalo dlho a 24. augusta 1989 sa konalo slávnostné otvorenie trolejbusovej mestskej dráhy. Prvá trolejbusová linka, linka 36, začala premávať v pondelok 28. augusta 1989.
Kto bol prvým primátorom Banskej Bystrice?
Banská Bystrica mala celkovo 6 primátorov. V chronologickom poradí to boli Stanislav Mika, Igor Presperín, Ján Králik, Ivan Saktor, Peter Gogola a Ján Nosko.
Ako dobre poznáte základné fakty o Banskej Bystrici?
Gratulujeme k výsledku.
Ak ste zodpovedali na pár otázok nesprávne, skúste si kvíz zahrať ešte raz.
Prosím zdieľajte tento kvíz na zobrazenie výsledkov.