V sobotu boli v na Olympijských hrách v Pchjongčchangu na programe posledné individuálne biatlonové preteky žien. Pre slovenskú suverénku Anastasiu Kuzminovú zrejme posledné samostatné vystúpenie pod piatimi kruhmi vôbec.

Anastasia Kuzminová pri dojazde do zlatého cieľa.

Do pretekov sa navyše po senzačnom piatom mieste vo vytrvalostných pretekoch kvalifikovala aj vo výbornom svetle sa na olympiáde prezentujúca Paulína Fialková. Preteky s hromadným štartom sú však špecifické a pretekárky si musia rýchlo vybojovať svoju pozíciu.

Anastasia Kuzminová štartovala zo štvrtej pozície v druhom rade, ale hneď v prvom stúpaní sa dostala do čela pretekov. Fialková išla zo šestnástej priečky a ešte pred prvou streľbou sa dostala o niekoľko pozícií dopredu. Po prvej streľbe bez chyby opúšťala Nasťa strelnicu ako prvá, Fialková žiaľ raz chybovala a musela si odbehnúť trestné kolo.

Na Nasťu sa potom začala doťahovať jej stará známa súperka Darja Domračevová, ale Banskobystričanka pokračovala vo svojom tempe na čele pretekov. Nezaváhala ani na druhej streľbe v ľahu a pokračovala na prvom mieste. Fialková žiaľ pri druhej streľbe chybovala až dvakrát a stratila tak kontakt s čelom pretekov.

Kuzminová stále dominovala a nezaváhala ani na prvej streľbe v stojke. Naopak jej prenasledovateľka Domračevová urobila jednu chybu a tým si postupne Nasťa vybojovala náskok, ktorý jej už umožňoval v poslednej streľbe i jedno zaváhanie.

Nasťa fenomenálne oštartovala aj poslednú streľbu, viackrát nadýchnuť sa  musela len pred posledným výstrelom a napokon sa jej čistých dvadsať striel nepodarilo. Lenže čisto nestrieľali ani jej súperky a svoj náskok už dokázala udržať a prísť si pre svoje tretie olympijské zlato.

Paulína Fialková dokázala čisto zastrieľať len na prvej stojke, celkovo musela odbehnúť štyri trestné kolá a to ju napokon odsunulo na 21. priečku.

Kuzminová je definitívne biatlonovou legendou

Sobotňajšie preteky s hromadným štartom mali pre Kuzmionovú špeciálny náboj. Rodáčka z ruského Ťumeňu a dnes Banskobystričanka totiž v Pchjongčchangu pred deviatimi rokmi prvýkrát získala cenný kov v drese Slovenska. Na majstrovstvách sveta vtedy práve v pretekoch s hromadným štartom brala striebro. Od vtedy zbierala jeden úspech za druhým a teraz je trojnásobnou zlatou olympijskou medailistkou.

Kuzminová sa navyše pridala na biatlonový piedestál k fenomenálnemu Nórovi Ole Einarovi Bjorndalenovi, ktorý mimochodom prvé seniorské úspechy na najvyššej úrovni zbieral v roku 1997 na majstrovstvách sveta v Osrblí. Bjorndalen je jediný, komu sa v individuálnych biatlonových disciplínach podarilo zvíťaziť trikrát na troch rozličných olympiádach. Zvíťazil už v šprinte v Nagane, neskôr aj v Salt Lake City a potom až o dvanásť rokov v Soči. Lenže Kuzminová zlatý hetrik povýšila tým, že sa jej podaril na troch olympijských hrách v rade. Vo Vancouveri 2010, Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018.

Nasťa skompletovala svoju olympijskú medailovú zbierku na tri zlaté a tri strieborné medaily. Jej zrejme posledné Olympijské hry v Pchjongčchangu tak pre ňu boli najúspešnejšie, a to s jednou zlatou a dvomi striebornými medailami. Viac individuálnych olympijských medailí nemá žiadna biatlonistka v histórii. Nemky Kati Wilhelmová a Uschi Dislová síce majú medailí viac, ale majú ich aj zo štafiet.

Do pretekov z hromadným štartom u mužov sa slovenskí reprezentanti nekvalifikovali. Biatlonistov tak čaká ešte v utorok miešaná štafeta, v ktorej sa predstavia dve vybrané reprezentantky a dvaja biatlonisti. Ženská štafeta je potom na programe vo štvrtok 22. februára a mužská v piatok 23. februára. Štafety budú vždy začínať o 12.15 h nášho času.

Druhý týždeň na olympiáde: Možno posledné preteky Kuzminovej či reparát pre zjazdárov