Rodáčka z ruského Ťumeňu už nemusí vo svojej športovej kariére nikomu nič dokazovať, napriek tomu ide stále dravo po víťazstvách. V sobotu sa v úvodných medailových pretekoch biatlonu žien Anastasia Kuzminová predstavila v disciplíne, v ktorej bola zlatá vo Vancouveri i v Soči.

Kuzminová sa postavila na štart šprintu na 7,5 kilometra v Alpensia Biathlon Centre severne od Pchjongčchangu po boku ďalších 86 pretekárok z 27 krajín. Okrem Kuzminovej Slovensko  reprezentovali aj Paulína Fialková, Ivona Fialková a tiež Terézia Poliaková, všetky z VŠC Dukla Banská Bystrica.

Do pretekov pod umelým osvetlením, v Južnej Kórei bol štart naplánovaný krátko po 20-tej hodine miestneho času, vstupovala Kuzminová ako jedna z najväčších favoritiek. V aktuálnej sezóne svetového pohára v tejto disciplíne dvakrát zvíťazila a raz bola druhá.

Pretekárkam situáciu značne komplikoval silný vietor, ktorý robil problémy tak na trati, ako aj na strelnici. Tam Kuzminová v ľahu minula hneď prvý terč, následne prispôsobila zbraň vetru, ale po dvoch rýchlych presných zásahoch sa nevyhla ešte jednému omylu, a absolvovať tak musela dva trestné okruhy. Na krátkej trati šprintu tak už bolo prakticky rozhodnuté, že na medaile Banskobystričanka nedosiahne.

Nasťa v ďalšom priebehu na každom medzičase sťahovala sekundy z náskoku vedúcich pretekárok, lenže v poslednom výstrele stojky prišla tretia chyba.  Napokon tak došla do cieľa so stratou takmer 54 sekúnd, ktoré jej ešte dávajú potenciálnu šancu aj do pondelkových stíhacích pretekov. V šprinte to znamenalo konečné 13. miesto.

Paulína Fialková, rodáčka z Brezna, v šprinte ukázala, že sa už zaraďuje medzi svetovú elitu.

Vynikajúci výsledok však dosiahla Paulína Fialková, ktorá chybovala na streľbe len raz. Na trati bojovala, a aj keď ku koncu už spomaľovala, napriek chorobe dala do preteku všetko a do cieľa došla so stratou 50,6 sekundy, ktoré jej napokon vyniesli 11. miesto. Tým predbehla i svoju skúsenejšiu kolegyňu z reprezentácie.

Z víťazstva sa napokon tešila Nemka Laura Dahlmeierová, ktorá strieľala síce pomalšie, ale bezchybne. Druhá skončila so stratou cez 24 sekúnd Nórka Marte Olsbuová a tretia Češka Veronika Vítková, ktorá stratila 25,8 sekundy.

Ivona Fialková (74. miesto) i Terézia Poliaková (83. miesto) urobili zhodne až po päť streleckých chýb, ktoré ich odsunuli až na záverečné miesta výsledkovej listiny.

Na tohtoročných olympijských hrách ale budú ale pre Kuzminovú i ďalšie pretekárky nasledovať ešte ďalšie príležitosti. Okrem pondelkových stíhacích pretekov to v stredu budú vytrvalostné preteky na 15 kilometrov a o týždeň, v sobotu 17. februára potom aj preteky s hromadným štartom na 12,5 kilometra.

Prvý týždeň na olympiáde: Obhajoba zlatej Nasti, v permanencii už aj lyžiari a hokejisti