Júl sa nám už síce prehupol do druhej polovice, prázdniny, dovolenky a pekné letné dni aj noci však pokračujú. Zaujímavo a zábavne ich môžete prežiť aj v Španej Doline.

Do konca júla sa pri Penzióne Klopačka uskutoční HIFI festival, Banícky bál a Špaň Rock Fest. Chýbať nebude ani výstava výtvarných prác s názvom Pocta Banskobystričanom a, samozrejme, už tradične sa bude variť štiarc.

HIFI FESTIVAL A BANÍCKY BÁL

16_Banícky bálUž túto sobotu, 16. júla, si v šachte Ferdinand v rámci HIFI festivalu môžete pozrieť historické filmy s baníckou tematikou. V čase od 10. do 16. hod. festival uvedie súťažné filmy: Doba bronzová (Stanislav Manca), Šachta Ludovika (Jaroslav Scholtz ml.), Vrak lode v Afrike (Esther Moombolah), Bane kráľa Šalamúna (Graham Townsley) a Medené mesto (Pavel Dvořák).

Vyhlásenie a ocenenie najlepšieho festivalového filmu sa uskutoční na Baníckom bále, ktorý sa koná tiež v sobotu a tiež v šachte Ferdinand pri Penzióne Klopačka. Tretí ročník Baníckeho bálu sa začína o 19. hod., no ešte predtým si nenechajte ujsť možnosť absolvovať kozmetické poradenstvo (od 10. do 16. hod.) a ani možnosť nechať sa odborne nalíčiť na bál (od 16. do 19. hod.). Vstupenky na Banícky bál (20 €) sú dostupné v Klopačka alebo na maile klopacka@klopacka.sk. Cena líčenia na bál je 5€. Organizátormi HIFI festivalu a Baníckeho bálu sú Penzión Klopačka a Banícke Bratstvo Herrengrund.

VARENIE ŠTIARCU A POCTA BANSKOBYSTRIČANOM

23_24 VýstavaSobotné popoludnie 23. júla si rezervujte na koštovku tradičného baníckeho jedla štiarc. Špaňodolinský štiarc je jedlo známe odpradávna, no podujatie s rovnomenným názvom Špaňodolinský štiarc, s ukážkami varenia tohto jedla, má tohto roku 15 rokov. Na podujatí, ktoré organizujú Penzión Klopačka a Obec Špania Dolina, bude vyhrávať ľudová hudba.

Počas predposledného júlového víkendu sa v Španej Doline koná aj 14. ročník predajnej výstavy výtvarných prác Pocta Banskobystričanom. Predstavia výtvarní umelci Ivan Bíreš, Martin Jánoš, Štefan Kocka, Marián Mikloš, Mikuláš Palko a Veronika Priehodová (v sobotu 23. júla od 9. do 19. hod., v nedeľu 24. júla od 9. do 15. hod.).

ŠPAN ROCK FEST

Tretí ročník festivalu rockovej a hardrockovej hudby Špan Rock Fest je na programe v sobotu 30. júla v areáli špaňodolinskej Klopačky. Zahrajú a zaspievajú kapely Pohoda, EX VF, SewentWeapon a Kabát Revival. Festival pripravili Penzión Klopačka a skupina EX VF.

Aj v auguste bude Špania Dolina žiť kultúrou, hudbou, umením… Tešiť sa môžete na tekvicovú zábavu a fakľový sprievod, divadelný festival Špan Div, festival ochotníckych divadiel aj jazzový festival, ale aj na maliarske a sochárske sympózium Jozefa Langera.