Historicky prvé online premiéry v Bábkovom divadle na Rázcestí a v Divadle z Pasáže. Festival o živote a smrti a ďalšie kultúrne podujatia tiež online. Kultúra sa opäť sťahuje do našich domovov. 

Posledný októbrový týždeň sa nesie v znamení izolácie. Lockdown zatvoril divadlá, opery, kiná, múzeá, galérie…  Tie však hľadajú možnosti, ako aj naďalej prinášať kultúru medzi ľudí. Ponúkame vám niekoľko tipov na online banskobystrické kultúrne podujatia.

poNoir v podkroví

Podkrovné priestory Centra architekta L. E. Hudeca (C.A.L.E.H.) sa v pondelok 26. októbra zmenia na tanečnú scénu. Súčasná tanečná performancia poNOIR, zobrazujúca členitosť priestoru a ponúkajúca jeho využitie prostredníctvom pohybu a vzťahu ľudí pohybujúcich sa v ňom, vás vtiahne do hĺbky. Prinesie vám rôznorodý pohľad na skutočnosť, ktorá sa mení priamo pred očami. Súvislosť, súvis, spojitosť. Zblíženie, zjednotenie v jedno telo a dušu, symbióza…  Choreografia, scénografia a interpretácia: Lucia Bielik, Michaela Šeligová. Hudba: Ján Gonda, Jozef Smutný.

Pondelok 26. október – 19:00 h

Livestream na Facebooku CALEH.

poNoir:

Farebné, hudobné, pre deti… Ako si želáte

Banskobystrické Divadlo z Pasáže je s nami už dvadsaťpäť rokov. Online premiéru však pripravuje po prvý raz. Predstavenie Ako si želáte, ktoré je 31. premiérou divadla, zonámi malých aj väčších divákov a diváčky s postavami z príbehu o Machovi a Šebestovej od Miloša Macourka. Obyčajní kamaráti a pes v obyčajnej škole, počas obyčajného dňa, riešia obyčajné veci, neobyčajným spôsobom, lebo slúchadlo…  Kniha Miloša Macourka bola pre tvorcov inscenácie veľkou inšpiráciou. Mach a Šebestová sú kamaráti, ktorí majú možnosť pochopiť, že život má svoje čaro i bez čarov. Predstavenie Ako si želáte je krásne farebné a hudobné.

Scenár, réžia, dramaturgia: Anna Tomaštiková a Peter Vrťo. Hudba: Anna Tomaštiková, Martin Novák, Matej Haász, Samuel Juráš, Patrik Bačko, Margaréta Tomaštiková
Hudobná nahrávka: Dušan Ivan. Návrh scény a kostýmov: Peter Vrťo, Anna Tomaštiková
Výroba: Miroslava Zelníková. Grafický návrh: Patrik Ševčík. Svetelný dizajn: Ján Čief
Produkcia: Matúš Petričko, Zuzana Javorská. Odborná spolupráca: Ľudemila Veverková, Eva Ogurčáková. Účinkujú: Michaela Ďuricová, Ján Kinčeš, Miriam Kujanová. Vstupenky na premiéru Ako si želáte si môžete zakúpiť (a podporiť tým divadlo) online.

Utorok 27. október – 17:00 h

Livestream na Facebooku Divadla z Pasáže.

Už 25 rokov s vami:

Venček alebo rakvičku?

Tretí ročník festivalu o živote a smrti Venček alebo rakvičku? tematizuje smrť a umieranie z troch hľadísk: filozofického, umeleckého a psychedelického. Dva preddušičkové dni sú venované smrti – vyhostenej téme, ktorú pozveme späť medzi nás.

Tradičné predstavy o živote a smrti

V súčasnej dobe COVID 19 pandémie sa práve rituály spojené s rozlúčkou s najbližšími stali ešte zraniteľnejšími. V roku 2020 sme boli prostredníctvom médií svedkami tisícok situácií z celého sveta, keď mnohí ľudia umierali osamotení, bez možnosti poslednej osobnej rozlúčky so svojimi najbližšími. Aj o tom bude rozprávanie s hostkami tretieho ročníka festivalu Katarínou Koštialovou a Alexandrou Bitušíkovou. Prvá z nich, Katarína Koštialová, je odborníčkou na socionormatívnu kultúru – zvyky a obrady v slovenskej kultúre v širokej komparatívnej perspektíve. Druhá prednášajúca, Alexandra Bitušíková, sa zaujíma o rôznorodé premeny života v postsocialistickej spoločnosti. Obe hostky festivalu zaujíma všetko, čo sa týka človeka, komunity a spoločnosti v procese spoločenských a kultúrnych zmien.

Streda 28. októbra – 18:00 h

Livestream a ďalšie informácie nájdete na Facebooku Záhrady.

„Znovuzrodenie“ psychedelík a zážitky blízke smrti

Psychedeliká tvoria širokú skupinu psychoaktívnych a psychotropných látok (prírodných aj syntetických), ich kategorizácia je však v každej krajine podmienená legislatívou a farmakologickými záujmami. O psychedelikách je rozšírený názor, že môžu spôsobiť, resp. spustiť duševnú poruchu, čo má svoje opodstatnenie. Určitá časť užívateľov psychedelík svoje vnútorné zážitky nedokáže spracovať a mnohí si vyžadujú liečbu u psychiatra či psychoterapeuta. Tento fakt je dôležité si pripomínať aj v rámci prevencie a znižovania rizík užívania psychoaktívnych látok. Vo festivalovej diskusii na tému zážitkov smrti a znovuzrodenia či NDE (near-death experience) budú hosťami psychiater Michal Patarák, psychológ, terapeut Jaroslav Farkaš a adiktológ Martin Pažitný. Diskusiu moderuje Rado Sloboda.

Štvrtok 29. október – 18:00 h

Livestream a ďalšie informácie nájdete na Facebooku Záhrady.

Sonda do dejín života v kráľovskom meste

Aj obľúbené podujatie Stretnutia s minulosťou, ktoré sa tradične koná v Thurzovom dome,  mení načas svoje pôsobisko. Prechádza do online priestoru. V stredu 28. októbra sa priaznivci stretnutí pod zelenou klenbou môžu tešiť na rozprávanie archeológa Martina Kvietka, ktorý ich zavedie do dejín života v kráľovskom meste. Prednáška na tému Archeológia v Banskej Bystrici v rokoch 2015 – 2020 poodhalí tajomstvo ležiace pod dnešným Huštákom, či na dvoroch za meštianskymi domami. Hovoriť sa bude aj o cintoríne pri bývalom kostole sv. Ducha, o Zlatníckej bašte o najnovších nálezoch z  kostola sv. Alžbety.  Októbrové online Stretnutia s minulosťou budú odvysielané naživo cez facebookovú stránku Stredoslovenského múzea, takže diváci sa môžu zapojiť aj do diskusie.

Streda 28. október – 18:30 h                                                                                                                     

Livestream nájdete na Facebooku Stredoslovenského múzea.

Klauniáda o lenivých kocúroch a šikovnej myške

Všetky hravé duše iste poteší nová inscenácia Bábkového divadla na Rázcestí Hra, ktorá mala mať premiéru 18. októbra v divadelnej sále BDNR. No pandémia Covidu spôsobila, že aj Bábkové divadlo na Rázcestí si do svojej histórie, zapíše svoju prvú online premiéru. Po klauniáde o dvoch lenivých kocúroch a šikovnej myške z pera básnika a dramatika Jozefa Mokoša siahlo divadlo pri príležitosti svojich 60. narodenín. Jozef Mokoš vo vtedajšom Krajskom bábkovom divadle pôsobil v 60. až 80. rokoch, postupne ako dramaturg, umelecký šéf a riaditeľ.

„Klauni a klaunky sú nedokonalé ľudské bytosti. Stvorenia, čo zveličujú, stelesňujú rôzne ľudské nedostatky a chyby. Také typické a blízke deťom, dospelým, nám všetkým. Klaunský smiech nie je výsmech alebo škodoradostné zadosťučinenie. Je to radosť. A radosť je spojená s tým, že sa človek cíti dobre. S radosťou prichádza šťastie. Nemusíme sa smiať, aby sme pocítili šťastie. Klauni a klaunky takouto radosťou ozdravujú svet v každom prostredí. Lebo klaunský smiech je potešenie z pochopenia chýb, z nečakaných náhod a zo „školy života“. Veríme, že novým titulom prinášame odkaz o renesancii radosti v tvorbe pre deti. A to vďaka príbehu dvoch nezmieriteľných susedov, kocúrov a myši, ktorí sa nakoniec skamarátili.“ (iš)

Dramaturgia: Iveta Škripková. Scéna: Pavol Andraško a. h. Kostýmy, bábky: Eva Farkašová a. h. Hudba: Róbert Mankovecký a. h. Réžia: Marián Pecko.  Účinkujú: Anna Hajduková, Ivana Kováčová, Andrej Polakovič, Mária Šamajová.

Piatok 30. október – 16:00 h Livestream nájdete na Facebooku Bábkového divadla na Rázcestí.

Prvé divadelné hľadanie

Ešte minulý týždeň sme vás chceli pozvať aj na výstavu Prvé divadelné hľadanie, ktorú v Bábkovom divadle na Rázcestí sprístupnili v stredu 21. októbra. No dvere divadla sa koncom týždňa zatvorili. Nemusíte sa však obávať, že kvôli obmedzeniam v súvislosti pandémiou Covid-19 výstavu zmeškáte. Potrvá totiž do konca divadelnej sezóny 2020/2021.

Výstava prostredníctvom fotografií, koláží, plagátov a divadelných bulletinov vracia do života divadla v rokoch 1960 až 1985. Pripomína začiatky pôsobenia dnes už šesťdesiatročného divadla, prvé inscenácie, ktoré významne ovplyvnili jeho vývoj a zameranie. Patria medzi ne napríklad predstavenia Šuki a Muki, Ozveny, Popolvár, Jánošík, Kráska a zviera. Výstava predstavuje tiež osobnosti divadla, jeho prvých riaditeľov a riaditeľky, dramaturgov a dramaturgičky, interných režisérov, výtvarníčky a výtvarníkov, herečky a hercov, ktorí v divadle pôsobili v rokoch 1960 až 1985. Nechýbajú ani autentické slová tvorcov a tvorkýň, priateľov a priateliek divadla či odbornej verejnosti.

Keď sa dvere Bábkového divadla na Rázcestí opäť otvoria, nenechajte si výstavu Prvé divadelné hľadanie ujsť. Zatiaľ vám ponúkame video a fotografie.

Prvé divadelné hľadanie: