Projekt KROK SPEŤ vznikol v roku 2007 a za šesť rokov pôsobenia si nielen v Banskej Bystrici vybudoval silné meno. Prednedávnom vydalo zoskupenie album POĎME!2013. Na detaily jeho prípravy sme sa pýtali Milana Jagerčíka, ktorý vystupuje pod pseudonymom Neznámy Interpret.

krok speťMôžeš predstaviť kto ste, od kedy ste, prečo ste?

Sme KROK SPEŤ a spoločne fungujeme od roku 2007-2008, samozrejme každý člen formácie pracoval na sebe už predtým. Našou hlavnou myšlienkou je vrátiť sa späť ku koreňom soul, r’n’b, funku, ale s čistým novým zvukom v rapovej podobe.

V poslednej dobe je o vás počuť nielen v Banskej Bystrici. Vydali ste dva klipy pod taktovkou Anakin Fox-a, mali ste „Release párty“ a hlavne ste vydali nový album POĎME. Ako dlho ste zbierali materiál na album?

Materiál sme zbierali od roku 2010, nedá sa povedať, že sme tri roky robili konkrétne skladby, skôr sme tri roky budovali vlastné štúdio a zbierali kontakty a skúsenosti.

Z čoho beriete inšpiráciu na texty a muziku? Podklady, teda muziku si robíte sami?

Inšpiráciou je život sám. Produkčne sa o všetko stará Neznámy Interpret, niektoré skladby sú samplované, čo v hip-hope nemôže chýbať, ale dopĺňame to hudobníkmi a niektoré skladby sú kompletne so živou hudbou.

krok speť2Kde ste nahrávali album? Kto vám pomáhal s mixovaním?  Či to bolo čisto pod vašou taktovkou?

Deväťdesiat percent albumu sa nahralo u Neznámeho Interpreta, zvyšných desať percent sú ďalšie banskobystrické štúdiá: Hertha, Wontedm SPK Audio. Potrebovali sme ich pomoc, pretože na niektoré veci ešte nemáme technické vybavenie. Taký pred-mix skladieb robil Neznámy Interpret, ktorý všetko pripravil, skomponoval a postrihal. Finálny mix a mastering robil Jazzy z Bratislavy.

Najnovšia vec, na ktorú ste robili klip je pieseň Poďme pozabúdať. Je to dosť veselá vec, hodená viac do funky, kde vám hrá na saxofón aj Myšel. Je toto ten smer, ktorým by ste sa chceli uberať ?

Náš smer je široký, neškatuľkoval by som to priamo k tejto skladbe, ale áno, baví nás funky. Hlavne na koncertoch sa ľudia na to dokážu najviac zabaviť a o to nám ide.

Ako vám dopadla Release párty?

Release párty dopadla super, prišlo 350 ľudí, čo je slušný počet. Atmosféra, zvuk, organizácia a spokojnosť ľudí dopadla na jednotku.

Aké máte skúsenosti s predajom albumov? Predávate ho aj online, či iba ako fyzický nosič? Záleží ešte vôbec ľuďom na to, aby mali doma fyzickú podobu albumu?

Predávame ho fyzicky, ale aj cez e-shop vydavateľstva Ajlavmjuzik, ktoré celý projekt zastrešuje.
Áno je pravda, že v posledných rokoch predaj nielen CD, ale aj iných vecí klesá, je to spôsobené internetom, preto album predávame aj digitálnou formou cez iTunes. Musím ale povedať, že pravý fanúšik si ten album aj napriek tomu kúpi a podporí náš ďalší rozvoj. Ešte stále to funguje, netreba panikáriť, stačí robiť kvalitne a srdcom a ľudia to ocenia a podporia.

Krok Speť3Kedy plánujete krstiť CD? Chystáte aj nejakých špeciálnych hostí? Kto bude krstný otec/mama?

Krst bude 21. februára a špeciálnym hosťom bude MOMO. Krstného otca ešte nechcem prezradiť. Akcia sa odohrá znovu v URPAN SPOTe, bude tam postavený veľký zvuk a svetelno ohnivá show, takže to bude megalomanský koncert! Stačí, keď fanúšikovia budú pozerať náš Facebook. Tam budú pribúdať všetky informácie o tejto pripravovanej akcii.

Neplánujete niekedy hrať koncerty čisto so živou kapelou?

Určite áno, ale momentálne je to zložitá predstava aj pre nás aj pre promotérov, lebo celú kapelu treba vždy kvalitne nazvučiť. Uvidíme, čo čas prinesie.

Čo chcete na záver odkázať fanúšikom?

Podporte jedinečný projekt KROK SPEŤ-POĎME!2013 kúpou pekného CD nosiča alebo vypočutím či príchodom na koncert, budeme radi! Pripravujeme ďalšie a ešte viac napumpované projekty, ktorými dávame do povedomia hlavne naše mesto. Pozdravujeme všetkých, čo nás počúvajú a držia nám palce, díky!