Predposledné 53. kolo hokejovej Tipsport extraligy malo priblížiť finálnu podobu tabuľky po základnej časti. V nej je otázne aj postavenie Banskej Bystrice, ktorá bojuje o konečnú šiestu priečku, a teda aj prijateľnejšieho súpera do vyraďovacích bojov. Základom malo byť víťazstvo v Martine.

MHC Mountfield Martin – HC ’05 Banská Bystrica 4:5 sn (1:1, 1:2, 2:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 16. Škoda (Fadrný, Kriška), 32. Kriška (Výborný, Fadrný), 50. Važan (Brcko, Matejka), 60. Kriška (Važan, Fadrný) – 19. Grman (Jokila), 29. Kristoffersson (Sýkora, Grman), 36. Heizer (Kútny, Jabrocký), 45. Sýkora, rozhod. nájazd: Jabrocký     stretnutie sledovalo:  1560 divákov

Úvodné zostavy

MHC Mountfield Martin: Šimko – Matejka, Brcko, Škumát, M. Výborný, Leško, Drgoň, Zukal, Vartovník – Sobota, Galamboš, Michal Važan – Kriška, Škoda, Fadrný – Macejka, Zeliska, Miroslav Ižvolt – Themár, Murček, J. Cíger

HC ’05 Banská Bystrica: Kostúr – Brňák, Cebák, Grman, Huba, Novajovský, Kubka, Beňa – Kútny, Hlinka, Jabrocký – Ján Sýkora, Jokila, Kristoffersson – Kokavec, Pulliainen, Novák –  Hričina, R. Heizer

Prvé minúty stretnutie patrili domácim. Tým k nadvláde na ľade pomohli aj dve presilové hry, po šanciach Krišku, Škodu či Sobotu však ruky hlavného arbitra Kubuša zostali rozpažené. Útočná aktivita oboch celkov následne na istý čas upadla. Zmeniť to chcel Galamboš, ktorý sa dostal za chrbát súperovej obrany, no tiesnený neuspel. Ľúto mu to však byť nemuselo. V 16. minúte sa za bránou totiž ocitol Fadrný, ktorý poslal puk pred Kostúra a Škoda otvoril skóre stretnutia. Aj napriek tomu sa do šatní odchádzalo za nerozhodného stavu. Necelé dve minúty pred koncom sa v prečíslení ocitol Grman s Jokilom, pričom prvý menovaný naznačil nahrávku a následne rozhodeného Šimka sám prekonal.

Martin mohol počas vylúčenia Beňu v úvode druhej tretiny prebrať vedenie, Škodovej bombe na odkrytú bránu sa však postavil Huba a za cenu bolestivej modriny ustrážil nerozhodné skóre. Kostúr zase zlikvidoval ďalší gólový pokus, keď ležiac zachránil svoju svätyňu pohotovou lapačkou. V plnom počte strieľal spomedzi kruhov Fadrný, opäť bol bodkou akcie brankár hostí. Zahanbiť sa nenechal ani Šimko, ktorý po chybe obrany vychytal osamoteného Kútneho. Na obrancom tečovanú strelu Kristofferssona z 30. minúty však už nemal nárok. Martin mohol o chvíľu opäť vyrovnať. Najskôr jeden z útočníkov nevyužil brejk, následne bol v prečíslení faulovaný Cíger. Až po nasledujúcom buly tečoval do brány Výborného strelu Kriška. Zlepšenie domáceho tímu zastavilo vylúčenie Škumáta, v ktorom pred bránkoviskom nahrával Kútny Heizerovi, a ten poslal svoj tím do vedenia.

Skvelí fanúšikovia oboch celkov svojim fandením poháňali oba celky aj v tretej tretine. Veselšie bolo tým v menšine. Ich úsmev ešte viac rozžiarila 45. minúta a chyba Výborného, ktorú rýchlym protiútokom a strelou k pravej žrdi potrestal Sýkora. Pekný hokejový moment prišiel v 50. minúte počas presilovky, keď prudkú nahrávku pred brankárom chytil Važan a v páde zdramatizoval zápas. Výbornú atmosféru mohol ešte umocniť v prečíslení Galamboš s Važanom, Kostúr však bol vo forme. Potvrdzoval to aj v presilovke 5 na 3, kedy na ňom skončilo viacero dobrých pokusov. Aj napriek tomu Turiec vybuchol radosťou po tom, čo počas hry bez brankára minútu pred koncom domáci po tretíkrát vyrovnali. Z pravého kruhu úspešne strieľal zabudnutý Kriška, ktorý poslal zápas do predĺženia.

Rozhodnuté mohlo byť už v jeho prvej minúte po chybe hosťujúcej obrany, Kostúr však opäť podržal svoj tím nad vodou. Nad ňou sa nakoniec udržali oba celky až do konca a nasledovali samostatné nájazdy. V nich patrili medzi lahôdky góly Sýkoru a hlavne Krišku. Okrem nich sa presadil už len Jabrocký a dôležité dva body tak putujú pod Urpín.