Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici pozýva na výstavu špaňodolinskej paličkovanej čipky pod názvom KRÁSA DO ČIPKY ZAKLIATA. Výstava predstaví okrem histórie aj súčasnosť špaňodolinskej paličkovanej čipky – skvostu slovenského ľudového umenia. Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční v  pondelok 12. novembra 2012 o 15.00 vo výstavných priestoroch Thurzovho domu na Nám. SNP.

„O tom, že si etnografické výstavy za tie roky našli svojich obdivovateľov niet pochýb, svedčí o tom už tradične veľký záujem návštevníkov,“ uviedol námestník Stredoslovenského múzea pre Prezentačný úsek – Marcel Pecník. V tomto roku ide už o tretiu výstavu v poradí, ktorá pripomína tradičné zvyky a obyčaje našich predkov. Po bienále kraslíc a výstavy tradičných ľudových drevených výrobkoch, sa etnografka Stredoslovenského múzea Jana Nahálková zamerala na špaňodolinskú paličkovanú čipku, ktorá patrí k najkrajším na Slovensku.

Špaňodolinská paličkovaná čipka – skvost slovenského ľudového umenia

Podľa slov riaditeľa Stredoslovenského múzea Romana Hradeckého, názov pripravovanej výstavy paličkovanej čipky nie je náhodný. Krása odzrkadľujúca precíznosť, trpezlivosť a lásku s akou čipkárky pri paličkovaní špaňodolinskej čipky k svojej práci pristupujú, je na prvý pohľad do tohto umenia akoby „zakliata“.

Špaňodolinská čipka je charakteristická svojím vzhľadom, ku ktorému neodmysliteľne patrí nerovný okraj s originálnym zúbkovaným vzorom. Tradičné špaňodolinské čipky sú bielej farby a v porovnaní s čipkami z iných oblastí Slovenska sú ich vzory redšie a priehľadnejšie. Väčšinou sú paličkované z ľanových mäkkých nití a dozdobené hrubou bavlnenou niťou.

Napriek modernizácii spoločnosti, technika paličkovania prežila dodnes a aj v súčasnosti sa teší veľkému záujmu nielen domácich ale aj zahraničných  návštevníkov. Dedičstvo, ktoré si generácie paličkárok postupne odovzdávajú sa takto zachováva už od 16. storočia. Výrazný vplyv na vývoj paličkovanej čipky v Španej doline mala nemecká banícka kolonizácia a práve preto najväčšie strediská čipkárstva vznikali práve v okolí banských miest, kde si ženy baníkov privyrábali na živobytie predajom čipiek bohatým meštianskym rodinám.

Na výstave Krása do čipky zakliata bude čo obdivovať

Počas výstavy návštevníkom priblíži svoju umeleckú tvorbu spolu až 27 vystavovateľov z celého Slovenska. Podujatie odhaľuje aj viaceré unikátne kuriozity ako napríklad vypaličkovaný slnečník z dielne Banskobystričanky Margity Gaľovej, rodáčky zo Španej doliny, ktorá patrí k posledným čipkárkam presadzujúcim tradičné hodnoty špaňodolinskej čipky. Návštevníci výstavy môžu spoznať aj čipkárske valce či vzácny historický stroj na namotávanie nití a pripravená je pre nich aj rarita z dielne Imricha Madlušku – palička nadrozmernej veľkosti nazývaná tiež „knepla“. K ďalším lákadlám patria aj prekrásne čipkované farebné brošne, hodvábna šatka, a mnohé ďalšie.

Súčasťou výstavy sú okrem prezentácie čipkárskych prác vybraných klubov paličkovanej čipky aj vzácne ukážky baníckych čipiek, ktoré boli v minulosti súčasťou mestského odevu a dnes patria k pýcham zbierkového fondu Stredoslovenského múzea.

Čipkovaná mapa Banskobystrického samosprávneho kraja iba v Thurzovom dome a len počas výstavy!

Pri príležitosti slávnostného otvorenia výstavy špaňodolinskej paličkovanej čipky v Stredoslovenskom múzeu, bude počas vernisáže v Thurzovom dome odhalená a vystavená unikátna čipkovaná mapa Banskobystrického samosprávneho kraja. Mapa s rozmermi 150×180 cm  má prvky špaňodolinskej čipky a tematicky zachytáva všetky okresy  Banskobystrického kraja aj s jeho dominantami. Päť žien – čipkárok (Anna Guzmanová, Anna Purgatová, Marta Vujčíková, Drahomíra Horváthová, Margita Holubová) z banskobystrického klubu paličkovanej čipky – Čipôčka pracovalo štyri mesiace na zhotovení tejto mapy.

O tom, ako sa im to podarilo, sa môžu návštevníci výstavy presvedčiť na vlastné oči v Thurzovom dome od 12. novembra 2012 až do 27.januára 2013.