Králiky sú jedným z regionálnych centier zimných športov. Na svoje si tam prídu bežkári, lyžiari, ale aj milovníci ďalších zimných športov. Tamojšie lyžiarske stredisko teraz zvýšilo poplatok za parkovné pre tých, ktorí nevyužijú jeho služby.

Králiky sa stali jednou z najvyhľadávanejších bežkárskych destinácií počas zasneženej zimy. Mesto prostredníctvom ZAaRES-u pravidelne upravuje trate po tamojších lesných cestách, po ktorých na bežkách prechádzali už celé generácie miestnych a návštevníkov z blízka i ďaleka.

Jedným z hlavných východiskových bodov pre bežkárov je aj areál lyžiarskeho strediska Ski Králiky, ktoré má zároveň v areáli na svojich pozemkoch vybudované aj parkovacie plochy. Tieto napriek spoplatneniu využívalo aj množstvo bežkárov, ktorí do Kremnických vrchov prichádzali na bežky.

V závere sezóny však stredisko pristúpilo k zvýšeniu poplatku na parkovisku v areáli pod zjazdovkou. Zatiaľ čo počas sezóny bol vo výške troch eur, aktuálne je to už 20 eur.

Lyžiari, ktorí si zakúpia skipas na lyžovačku či využijú služby reštaurácie, majú parkovné zdarma. To sa však väčšinou netýka bežkárov, ktorým sa tak návšteva hôr výrazne predraží. Pokiaľ chcú teda parkovať priamo pri zjazdovkách a tratiach.

Parkovacie plochy v areáli lyžiarskeho strediska. Foto: skikraliky.sk

„Táto forma určitej regulácie v organizácii strediska sa ukázala ako nevyhnutná najmä v exponovaných časoch cez víkendy či prázdniny. Inak by sme nevedeli zabezpečiť plynulú prevádzku strediska, na čo by doplatili návštevníci, ktorí chcú plnohodnotne využívať služby lyžiarskeho strediska,“ uvádzajú v stanovisku pre portál BBonline.sk zástupcovia strediska Ski Králiky.

Na zmenu na Králikoch nás upozornila bežkárka Ivana, ktorá zostala pri poslednej návšteve nemilo prekvapená. Informáciu o zmenenej výške poplatku si totiž pri vstupe nevšimla.

„Upozornenie na poplatok za údržbu pre klientov, ktorí nevyužijú služby strediska, je na príjazdovej ceste do strediska pri rampe, pri ktorej ich na uvedené navyše upozorní obsluha, ktorá je pri rampách stále, keď sú tieto spustené. Našim cieľom nie je vyberať poplatky od bežkárov, ale zabezpečiť dostatok odstavných plôch pre lyžiarov. Preto, ak návštevník nesúhlasí s podmienkami, má nárok do 30 minút bezplatne opustiť areál strediska, o čom je rovnako upovedomený,“ uvádza sa v reakcii strediska.

V prípade, že pri rampách nie je obsluha, rampy sú otvorené, vstup do strediska je voľný a poplatok sa neplatí.

Bežecké lyžovanie na Králikoch aktívne propaguje a o zjazdnosť trás sa stará mesto Banská Bystrica,  prostredníctvom svojej svojej organizácie ZAaRES. Zaujímalo nás preto, či samospráva aj ohľadom zabezpečenia parkovania pre návštevníkov nekomunikovala so strediskom.

„Prípadným návrhom zo strany samosprávy, či už týkajúcich sa zabezpečenia obsluhy organizácie dopravy alebo iných podmienok, ktoré môžu napomôcť rozvoju cestovného ruchu v danej lokalite zostávame aj naďalej otvorení,“ uvádzajú totiž vo svojom stanovisku zástupcovia Ski Králiky.

„Parkovisko na Králikoch pri zjazdovke vlastní súkromná spoločnosť, ktorá ho vybudovala aj s prístupovou cestou a zároveň sa o parkovisko aj stará. Jednania s touto spoločnosťou ohľadne parkovania v minulosti prebehli. Žiaľ, bezvýsledne. Nemáme na to žiadny dosah,“ reaguje riaditeľ Záhradníckych a rekreačných služieb mesta Banská Bystrica Ivan Šabo.

„Aj mňa ako starostu obce Králiky to veľmi mrzí. Nakoľko parkovisko v areáli nie je vo vlastníctve obce, obec nemá kompetencie zo zákona určovať cenu parkovného. Naše obecné  parkovisko, ktoré sa nachádza pri zastávke autobusu je zdarma, aj keď údržba obec stojí nemalé finančne prostriedky,“ hovorí starosta obce Králiky Ivan Škamla.

Práve obecné parkovisko, ktoré je však vzdialenejšie od samotných bežkárskych tratí, je tak najvýhodnejšou možnosťou pre parkovanie v tejto horskej obci. Obmedzené možnosti parkovania sú aj