Banskobystrický samosprávny kraj bude na YouTube kanáli Idem na strednú hostiť od stredy 9. februára historicky prvú Burzu stredných škôl v jeho réžii. Počas dvoch týždňov sa tu postupne predstaví viac ako 80 škôl formou video-vizitky i živého video-rozhovoru so záujemcami o štúdium. Projekt je výnimočný svojou formou a rozsahom nielen v kraji, ale na celom Slovensku.

Ponuku stredných škôl a možnosti štúdia v Banskobystrickom kraji priblíži žiakom základných škôl a ich rodičom, ale i záujemcom o celoživotné vzdelávanie, historicky prvá Burza stredných škôl, ktorú organizuje Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

Burza sa bude konať v online priestore, na YouTube kanáli Idem na strednú, a prebiehať bude v pracovných dňoch od stredy 9. februára do piatku 18. februára vždy v čase od 15:30 do 18:00 h.

„Už v mladom veku musia naše deti urobiť rozhodnutie, ktoré má obrovský dopad na ich ďalší život a smerovanie. Je dôležité, aby sa rozhodli múdro a na základe čo najväčšieho množstva informácií. Preto ma veľmi teší, že aj my ako kraj môžeme k takémuto múdremu rozhodnutiu prispieť, napríklad v podobe Burzy stredných škôl či nového webu idemnastrednu.sk, ktoré im poskytnú ucelený prehľad o možnostiach štúdia i budúcich pracovných príležitostiach v našom kraji,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Samotná Burza dá priestor viac ako 80 stredným školám, rozdeleným do jednotlivých dní podľa okresov. Ako prvé sa už v stredu 9. februára odprezentujú stredné školy z okresu Zvolen, Burzu stredných škôl uzatvoria v piatok 18. februára stredné školy z okresov Veľký Krtíš, Poltár, Krupina a Detva.

Unikátny projekt

Na každý deň je naplánovaných priemerne desať škôl, ktoré sa predstavia nielen video-vizitkou, ale záujemcovia budú mať možnosť spojiť sa s ich zástupcami aj prostredníctvom živého video-rozhovoru. Presný rozpis bude zverejnený na webe idemnastrednu.sk aj na Facebooku s rovnakým názvom.

„Premýšľali sme, ako Burzu stredných škôl pripraviť aj v čase pandémie a tak, aby neboli deti či ich rodičia ukrátení o možnosť pýtať sa na všetko, čo ich zaujíma. Zástupcovia zapojených škôl budú k dispozícii počas konkrétneho dňa od 15:30 do 18:00 h a spojiť sa s nimi bude možné prostredníctvom platforiem Zoom, Teams alebo Google Meet. Odkaz na pripojenie na konkrétnu školu bude zverejnený priamo pod videom,“ vysvetľuje Andrea Škultétyová, vedúca Oddelenia regionálnych centier kariéry Úradu BBSK.

Podľa jej slov ide o projekt, aký doposiaľ nielen v kraji, ale ani na Slovensku nemá obdobu. „Zatiaľ sa nikto nepokúsil pripraviť takúto burzu, a s takým veľkým počtom zapojených škôl, v online priestore. Veríme, že všetky spojenia prebehnú bez technických komplikácií, pre prípad potreby však budeme s kolegami počas vysielania k dispozícii priamo na online chate na YouTube kanáli Idem na strednú a pomôžeme s riešením prípadných problémov či so zodpovedaním doplňujúcich otázok,“ doplnila.

Pomohli aj európske peniaze

Púšťať sa do nových projektov a neustále zlepšovať ponuku svojich služieb pre obyvateľov môže Banskobystrický samosprávny kraj aj vďaka prostriedkom, ktoré sa mu podarilo získať z európskych zdrojov. Tie boli pre kraj roky nedostupné, dnes sa však o ne župa môže opäť uchádzať, čo sa jej aj s mimoriadnym úspechom darí.

Od roku 2018 sa jej podarilo získať viac ako 31 miliónov eur, ktoré smerujú do projektov v školstve, v procese schvaľovania sú aj ďalšie, za takmer 34 miliónov eur, ktoré pomôžu modernizovať vzdelávací proces i školy samotné tak, aby vyhovovali požiadavkám súčasnej doby.

„Okrem spomínaných zdrojov sme za posledné štyri roky investovali do rekonštrukcií budov škôl a školských zariadení z vlastného rozpočtu vyše 18 miliónov eur, čo je takmer päťkrát viac ako za predchádzajúceho župana. Je pre nás dôležité, aby naše školy boli vybavené technicky, materiálne i ľudsky tak, aby ich žiaci dostali to najlepšie vzdelanie v prepojení s praxou a budúcimi zamestnávateľmi,“ uzavrel Ján Lunter.