Štvrtkové zasadnutie zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja ponúkne hneď niekoľko zaujímavých bodov.

Administratívna časť historickej Radnice by mala prejsť do majetku BBSK. Zdroj foto: N. Ďurníková

Vo štvrtok je na programe 11. zasadnutie zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Poslanci sa budú venovať zmene rozpočtu, ktorý už počíta s úverom vo výške 5 miliónov eur, schváleným na júnovom zasadnutí. Ten má slúžiť na zníženie energetickej náročnosti budov v majetku kraja. Okrem toho je pripravených niekoľko bodov, ktoré sa priamo dotýkajú obyvateľov Banskej Bystrice.

Medzi BBSK a spoločnosťou MBB, ktorej hlavným akcionárom je mesto Banská Bystrica, má dôjsť k výmene majetku. Kým BBSK získa administratívnu časť zrekonštruovanej Radnice na Námestí SNP,  MBB prevezme budovu bývalej SPŠ stavebná na Skuteckého ulici a bývalého Junior Centra na ulici Janka Kráľa. Rozdiel medzi hodnotami prevádzaného majetku je podľa znalca 769,75 eur, pričom s finančným vyrovnaním rozdielu sa nepočíta (Radnica – 1 979 930,64 eur, SPŠ stavebná – 1 169 112,21 eur, Junior Centrum – 810 048,68 eur). Banskobystrická mestská spoločnosť sa navyše zaväzuje na vlastné náklady zabezpečiť deliace sadrokartónové priečky a vyriešiť uloženie kabeláže pre potreby informačných sietí.

Kým BBSK v prípade odsúhlasenia získa novo zrekonštruovaný objekt v lukratívnej lokalite, dve budovy , ktoré majú pripadnúť MBB, čaká rekonštrukcia. Samotný materiál BBSK priznáva, že budova na Ulici Janka Kráľa je sto rokov stará a nevyhovuje potrebám kraja. Podobne aj SPŠ stavebná nie je vhodná na administratívne účely a podľa vyčíslení banskobystrického VÚC si vyžaduje investíciu vo výške 3 357 446,40 eur.

Na programe je aj schválenie zrušenia Polikliniky Banská Bystrica na Hornej ulici 60. Po novom by mala v objekte vykonávať zdravotnícke služby súkromná spoločnosť. Záväzky a pohľadávky polikliniky preberá kraj. Vo verejnej obchodnej súťaži na prevádzkovateľa  vyhrala spoločnosť Trigonum ako jediný uchádzač. Tá sa zaviazala v priebehu 20-ročného prenájmu budovy vyplatiť kraju milión eur a ďalší milión v priestoroch preinvestovať.

Zaujímavosťou je, že  Trigonum uspela vo verejnej obchodnej súťaži po 14 dňoch svojej existencie. Spoločnosť vznikla 10. mája 2011, 17. mája bolo potrebné predložiť ponuky a už 24. mája 2011 komisia BBSK odporučila  s Trigonom uzavrieť zmluvu. Jedným z troch spoločníkov vo firme je aj Vladimír Baláž, ktorý kandidoval v minuloročných voľbách do mestského zastupiteľstva na kandidátke koalície SMER-HZDS-SNS a stal sa prvým náhradníkom vo volebnom obvode č.5.

Zasadnutie zastupiteľstva BBSK začína 25. augusta o 9:00 v kongresovej sále Obvodného úradu na Námestí Ľudovíta Štúra č.1.