V sobotu 25. septembra prebehne v Senci voľba prezidenta Slovenského futbalového zväzu a členov jeho výkonného výboru. Kandidáti na post prvého muža futbalu pod Tatrami, ktorý posledných jedenásť rokov zastával František Laurinec, sú definitívne traja – bývalý tréner národného výberu a dnes poslanec NRSR Dušan Galis, súčasný kouč Interu Bratislava Ľubomír Luhový a majiteľ FK Dukla Banská Bystrica Ján Kováčik.

Na volebnej konferencii v Senci sa môže zúčastniť až 154 delegátov, reprezentujúcich jednotlivé regióny a ligové futbalové kluby. Hlasovať budú aj zástupcovia rozhodcov, trénerov, futsalu, či ženského futbalu. Po voľbách by sme okrem nového prezidenta mali spoznať aj meno viceprezidenta SFZ pre štátnu reprezentáciu a medzinárodné vzťahy. Jedným z piatich kandidátov na túto pozíciu je Karol Ihring, Banskobystričanom dobre známy z mnohoročného riaditeľského pôsobenia v Dukle. Voliť, či potvrdzovať vo funkciách sa budú aj členovia výkonného výboru, predseda revíznej komisie, či prezidenti regionálnych zväzov.

Ján Kováčik (vľavo) na tlačovej konferencii FK Dukla pred dvomi rokmi ešte pri nedávno zosnulom Petrovi Dzúrikovi a ex-trénerovi Jozefovi Jankechovi.

Najväčšia pozornosť  futbalovej verejnosti sa bude sústrediť na voľbu prvého muža SFZ. Ak by v nej Ján Kováčik uspel, musel by vyriešiť svoje postavenie v banskobystrickom klube. Majiteľ Forzy prisľúbil, že v prípade zvolenia sa do 45 dní vzdá funkcie predsedu predstavenstva a prezidenta Dukly, ale len dočasne – na obdobie výkonu funkcie šéfa SFZ. „Nemôžem sľúbiť, že sa budem tváriť, že s Duklou a Banskou Bystricou som nič nemal a nemám. Netajím, že klub i mesto zaberajú v mojom živote významný priestor,“ uviedol zástanca česko-slovenskej ligy pre denník Pravda.

Za najväčšieho favorita je vo všeobecnosti považovaný poslanec NRSR za stranu SMER-SD Dušan Galis a Kováčikova výhra by bola len prekvapením. Novozvolený prezident však musí získať až 103 hlasov delegátov, čo môže nastať až v druhom kole voľby.

V dôsledku konania volebnej konferencie, ktorý začína o 10.00 h, sa nebudú v sobotu hrať ligové súťaže. Program desiateho kola Corgoň ligy je rozdelený medzi piatok a nedeľu. Dukla privíta na domácom trávniku Prešov v nedeľu o 14.30.