Nový župan odmieta nálepku extrémistu, úvodné zasadnutie krajského zastupiteľstva však prinieslo niekoľko kontroverzných situácií.

kotlebovciNajviac zaujala dvojica mužov v zelených mikinách politickej strany Naše Slovensko, ktorí stáli pri vchode do rokovacej sály. Medzi sebou sa zdravili pozdravom „Na stráž!“, ktorý používali príslušníci Hlinkovej gardy v období vojnového Slovenského štátu. Počas jeho existencie došlo k deportáciám 68-tisíc židovských obyvateľov Slovenska do koncentračných táborov v Poľsku a viacerým skupinám obyvateľstva boli obmedzené ľudské práva.

Marián Kotleba v minulosti pozdrav „Na stráž!“ niekoľkokrát použil, ale argumentoval, že sa jedná o pozdrav predvojnového slovenského skautingu. Za pravdu mu dal aj okresný súd, ktorý voči nemu zastavil trestné stíhanie za propagáciu fašizmu.

Počas rokovania si však ani samotný Kotleba neodpustil dvojzmysel, keď prítomným zaželal „Biele Vianoce.“ Aj keď následne dodal, že nech je veľa snehu, poznámka pobavila najmä jeho priaznivcov.

Kontroverznú minulosť Mariána Kotlebu, ktorý sa nechával v Slovenskej Pospolitosti oslovovať titulom „vodca“, pripomenul nastupujúcemu županovi občiansky aktivista Radoslav Sloboda. „Ľudia sú tu a nezabudli na to, čo náš nový župan robil predtým. Rozhodli sme sa, že mu venujeme desatoro dobrého župana, aby vedel, čoho sa má držať. A zároveň sme všetkým poslancom a pánovi predsedovi priniesli malý darček. S odkazom, že svet nie je čierno-biely, ale farebný,“ povedal novinárom Sloboda.

výstavaPri vchode nechceli prezlečeného Mikuláša vpustiť dovnútra ľudia v mikinách politickej strany Naše Slovensko, ktorej členom je aj Marián Kotleba. Ten si nakoniec našiel cestu do sály bočným vchodom a balíček novému predsedovi BBSK odovzdal.

Kotleba vo svojom príhovore potvrdil svoj odpor voči Európskej únii. “Zdroje budeme hľadať všade, ale budeme sa snažiť znížiť závislosť nášho kraja od Európskej únie. Únia má svojimi obmedzeniami veľký podiel na likvidácii všetkého dobrého, čo v kraji bolo. V prvom rade nás musia zaujímať potreby obyvateľov nášho kraja, až potom sú to záujmy Európskej únie,” povedal. V minulom volebnom období čerpal kraj zo zdrojov EÚ financie vo výške 80 miliónov eur.

Poslanci si s novým predsedom ruku nepodali

Pri skladaní sľubu si nový predseda BBSK a poslanci zastupiteľstva držali od seba odstup. Iba niekoľko z nich si s Kotlebom podalo ruku, ostatní župana ignorovali a bez povšimnutia si prebrali menovacie dekréty.