Pôvodne sa malo nové zastupiteľstvo BBSK a nový predseda kraja ujať svojich funkcií už pár dní po voľbách, no termín podľa úradu nevyhovoval viacerým poslancom. Napokon sa tak stane až na hranici záväzného termínu.

kotleba small
Novozvoleného župana Mariana Kotlebu volilo v druhom kole rekordných 71 397 voličov.

Ustanovujúce zasadnutie zastupiteľstva BBSK, na ktorom zloží sľub aj nový predseda kraja, sa uskutoční v piatok 20. decembra v priestoroch Obvodného úradu v Banskej Bystrici od 9.00 h. Portál BBonline.sk o tom informovala hovorkyňa úradu Banskobystrického VÚC Monika Pastuchová.

Pôvodne sa malo slávnostné zasadnutie uskutočniť 29. novembra v priestoroch banskobystrickej Radnice. Teraz už dosluhujúci župan Vladimír Maňka totiž chcel ešte v decembri zvolať ďalšie zasadnutie, na ktorom by poslanci schválili pripravený návrh budúcoročného rozpočtu kraja. Ten už poskytol novozvolenému županovi Marianovi Kotlebovi. Keďže jedno z najdôležitejších uznesení kraja predkladá predseda, termín kedy o ňom budú poslanci rozhodovať, bude závisieť už od nového župana.

Celkovo bude mať v 49-člennom zastupiteľstve kraja koalícia SMER-SD, KDH väčšinu 26 poslancov. Trinásť poslancov bolo zvolených s prívlastkom nezávislý kandidát, SMK bude mať piatich poslancov, koalícia SDKÚ-DS, SaS, NOVA má do zastupiteľstva dvoch zvolených poslancov a po jednom zástupcovi by mali mať Strana zelených, SNS a koalícia ĽS-HZDS – HZD.

Tip: Príspevky k téme volieb do orgánov BBSK nájde tu…