Jazdou na korčuliach si dieťa trénuje rovnováhu, koordináciu, motoriku, posilňuje svalstvo a vzpriamené držanie tela. Navyše pobyt na ľade prospeje aj jeho zdraviu, pretože patrí k druhu otužovania. A pravidelne otužované deti sú menej chorľavé. Tak prečo to neskúsiť? Prvá výprava na ľad však má svoje pravidlá.

Kedy začať ?

 pripravka iskraNajskôr od troch rokov

Zvažujete s vašim škôlkarom prvý výlet na ľad? Podľa trénerov korčuľovania je vhodné začať najskôr od troch rokov. Dovtedy totiž dieťa korčuľovanie pravdepodobne dostatočne nezvládne motoricky ani motivačne. Navyše, jeho svaly na nožičkách ešte nie sú dostatočne spevnené a korčuľovanie by vnímalo viac ako nútené utrpenie než zábavu. Stačí prvá jeho nepríjemná skúsenosť s ľadom a môže s ním skoncovať na dlhý čas alebo nadobro.

Čo budete potrebovať?

 Kvalitné korčule

Na voľakedajšie železné dvojradové radšej zabudnite, tie sú vhodné pre mladšie deti, v prípade ktorých ešte o učenie skutočného korčuľovania vôbec nejde. Detskí korčuliarski inštruktori odporúčajú začať rovno s „dospeláckymi“. Pozor, hoci sa vám zdá, že korčule až tak za rok dieťa nevyderie, lacným plastovým sa radšej vyhnite – jednak sa v nich detská nôžka bude cítiť nepríjemne a jednak, bude mu v nich zima. Kúpte radšej kožené alebo koženkové s mäkkou výstelkou s poriadnym šnurovaním a s vložkou s tepelnoizolačnými vlastnosťami. Noha v členku má napriek pevnému viazaniu väčšiu možnosť „pracovať“. A nezabudnite korčule aspoň dva-trikrát za sezónu nabrúsiť, tupé sú nebezpečné a zle sa na nich jazdí.

  Teplé oblečenie

V obyčajných nohaviciach či teplákoch by drobec ľahko prechladol. Počítajte s tým, že svoju prvú hodinu na korčuliach strávi viac zadkom na ľade ako na nohách. Stavte radšej na teplé a nepremokavé otepľovačky. Namiesto hrubého svetra ho oblečte viacvrstvovo alebo zaobstarajte termooblečenie. Nemenej dôležitou súčasťou výbavy sú šuštiakové rukavice. Pri páde by totiž malého nešťastníka mohla zachytiť ostrá hrana inej korčule.

 Bezpečnostné opatrenia

Alfou a omegou športovej výbavy pre dieťa na ľade je prilba. Na klzkej ploche sa vôbec nedá predvídať, ako spadne. Ak iba začínate, nemusíte kupovať špeciálnu hokejovú, postačí cyklistická, alebo ešte lepšie lyžiarska. Nezabudnite ju na hlávku dostatočne pripevniť. Všeobecne je bezpečenejšie začínať na umelom klzisku. Odbudne vám hneď niekoľko stresov: že sa ľad preborí, že dieťa zakopne o ľadovú puklinu, že sa vám zatúla príliš ďaleko. S najmenšími špuntami sa vyberte na klzisko doobeda, keď tam je najmenej ľudí.

Prenechajte to odborníkom

Zverte dieťa odborným inštruktorom korčuľovania. To, čo zvládne s dieťaťom tréner za pár hodín tréningu, by ste nedokázali možno ani za pár rokov. A ide predsa o to, dieťaťu šport neznechutiť. A čo môže znechutiť zábavu najviac? Ak sa mu nedarí. Navyše, ak sa pustíte do vlastnej výučby, riskujete, že korčuľovať sa dieťa naučí so všetkými vašimi zlozvykmi.