V uplynulom týždni sa na väčšine územia Slovenska prejavil vplyv zrážkovej činnosti znížením koncentrácií peľu v ovzduší. Dominantným bol slabo alergizujúci peľ pŕhľavovitých rastlín. Jeho koncentrácie sa zvyšovali hlavne ku koncu týždňa, pričom najvyššie sa zaznamenali v sobotu 28.7.2012 v Banskej Bystrici 472 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, v Žiline 692 a v Bratislave peľových zŕn v metri kubickom vzduchu vzduchu.

foto: il. ©ISIFA/Gettyimages Creative RM/altrendo

Peľ tráv sa vyskytoval už len v nízkych koncentráciách. Vo veľmi vysokých koncentráciách sa v dôsledku vlhkého teplého počasia udržiavajú denné koncentrácie spór (plesní) rodov Cladosporium, Alternaria, Epicoccum, Helminthosporium a Stemphylium. „Vzostupujúci trend majú však koncentrácie peľu paliny a ambrózie, ktoré sú najsilnejšími alergénmi pre letné obdobie a pre nasledujúce týždne budú dominantnými alergizujúcimi druhmi v ovzduší. Peľ paliny a ambrózie potvrdili monitorovacie stanice pri ÚVZ SR Bratislava, RÚVZ Banská Bystrica, Nitra, Žilina a Košice“, konštatovala Ing. Katarína Trnková z oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby na Slovensku. Dodala, že peľ drevín sa vyskytuje v ovzduší už len ojedinele a vo veľmi nízkych koncentráciách. Druhové spektrum peľu v ovzduší dopĺňal okrem už uvedených druhov aj peľ ďalších bylín – najmä peľ skorocelu, astrovitých, mrkvovitých a mrlíkovitých rastlín, ako aj chmeľu.

Prognóza na tieto a nasledujúce dni nie je pre polinotikov priaznivá. Na celom Slovensku bude v ovzduší dominovať peľ bylín, ale tou najdôležitejšou informáciou sú očakávané zvyšujúce sa koncentrácie silne alergizujúceho peľu paliny a ambrózie v ovzduší vo všetkých oblastiach Slovenska. Slabo alergizujúci peľ pŕhľavovitých sa bude postupne vyskytovať už len v stredných koncentráciách. Naďalej sa udržia veľmi vysoké koncentrácií spór húb – plesní s dominanciou spór rodu Cladosporium spolu s rodmi Alternaria a Epicoccum. Počas chladných a daždivých dní bude denná koncentrácia peľu a spór v ovzduší klesať.