Banská Bystrica je momentálne hore nohami. Nenarážame na mnohopočetné staveniská a nedokončené stavby, ale na hokejový ošiaľ, ktorý pod Urpínom zasiali domáci hokejisti. Tí v semifinále porazili víťaza základnej časti a najväčšieho favorita na titul HC Košice.

Hokej - Tipsport liga - HKM Zvolen vs. HC 05 iClinic banska Bystrica - 06.03.2016 - Zvolen
Táto trénerská dvojica kormidluje baranov v ceste za titulom

Minulý rok sa títo dvaja súperi stretli vo finále, kde sa z víťazstva 4:2 na zápasy a zo zisku titulu tešili východniari. Tento rok to bola ale iná séria. Barani už v prvých dvoch zápasoch spravili veľké diery do košickej ocele a ani také trénerské eso ako Rostislav Čada nevedel nájsť recept na hru Bystričanov vedených jeho bývalým asistentom Országhom. Žiak tak vyškolil svojho bývalého učiteľa. Mimochodom ten žiak, ktorý bol podľa mnohých hlavným strojcom nevyrovnaných výsledkov v základnej časti.

Tri výhry vystriedali tri prehry. Po nich prišli dve víťazstvá nasledované ďalším zaváhaním. Základná časť pripomínala banskobystrickým fanúšikom jazdu na húsenkovej dráhe. Nevyrovnané výkony a občas nudný štýl dávali za vinu režisérovi celého orchestra Vladimírovi Országhovi. Jeho osoba bola ako nástenka, na ktorú vešali všetky problémy.

Po semifinálovej výhre a vyradení Košíc sa to zmenilo. Tridsaťosemročný Banskobystričan žal chválu z každej strany a z pozície zatracovaného bol spasiteľom. Práve on našiel návod na demontáž košického stroja.

Teraz zostáva baranom spraviť ešte záverečný krok, dosiaľ nepoznaný – zisk titulu. A ten vďaka tomu, čo predvádzali Banskobystričania proti Košiciam, nemusí byť nesplneným snom.

Pod Urpín dorazil štýl, ktorý tu ešte nebol. Trénerské duo Országh – Zedník namiešalo zmes severoamerického fyzického hokeja so slovenskou šikovnosťou a oddanosťou. A ako správna dávka soli pôsobia skúsenosti hráčov ako Handzuš, Pujacs, Majeský či Ďatelinka. Hokejisti s veľkým H, ktorých prínos na ľade a v šatni je na nezaplatenie.

Hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HC Kosice - 06.04.2016 - Banska Bystrica
Výrazná brankárska opora

A čerešnička na torte, bez ktorej by nebol výsledný efekt taký dokonalý, je gólman Jason Bacashihua. Banská Bystrica nikdy nemala núdzu o kvalitných mužov v maskách. Nech ale prepáčia páni Petrík, Laco či Šimonovič, ale „Cash“ je najkvalitnejším brankárom, aký kedy obliekal dres s baranom na hrudi. Úspešnosť zásahov 93.36 % a iba desať inkasovaných gólov v normálnej hracej dobe v jedenástich dueloch play off hovorí za všetko.

To, čo sa tento rok stretlo v banskobystrickej šatni, tu ešte nebolo. Práve teraz je ten ideálny čas, aby barani premenili všetky tieto ingrediencie a koreniny na skvelý recept, ktorý sa pod Urpínom ešte nepodával.