Prvá sviečka na adventnom venci sa už rozhorela. Stredoslovenské múzeum si pre všetkých milovníkov Vianoc pripravilo výnimočné podujatie Koleda ako dar.

Sviatočnú atmosféru v Thurzovom dome v sobotu 8. decembra vyčaria dievčatá a chlapci Detského folklórneho súboru Matičiarik z Banskej Bystrice. Podujatie Koleda ako dar obohatí svojím rozprávaním aj etnologička Stredoslovenského múzea Jana Koltonová. Priblíži, aký význam zohrávali v živote našich starých či prastarých rodičov vianočné koledy a vinše. Nebude chýbať ani betlehemská hra.

„Koleda v kresťanskom zmysle slova je spojená s dobrou zvesťou o narodení Ježiška. Svetové koledy, známe aj zo susedných krajín, mali charakter poľnohospodársko-prosperitný, duchovné koledy a koledy s náboženskými motívmi vznikli po prijatí kresťanstva. Koledy spievané v kostoloch sú zväčša umelé duchovné piesne,“ uvádza Jana Koltonová.

Koleda ako dar nadväzuje na tradíciu podujatí Vianoce s Matičiarikom, ktoré sa počas najkrajších sviatkov v roku konali v Thurzovom dome. Detský folklórny súbor Matičiarik vznikol v roku 1990 z iniciatívy Zuzany Drugovej a Eriky Mesíkovej a za 28 rokov svojho pôsobenia si vybudoval pevné miesto v kultúrnom dianí doma i v zahraničí.

„Krása slovenského folklóru spočíva v jeho pestrosti. S deťmi sa ale nerozprávame iba o rôznych tancoch a tanečných regiónoch. Práve spojenie pohybu so spevom, hudbou či ľudovým herectvom bolo v pôvodnej ľudovej kultúre prirodzené. Aj keď sú to už väčšinou mestské deti, každý rok sa im snažíme čo najvernejšie priblížiť tú pravú atmosféru niekdajších zvykov,” hovorí umelecký vedúci strednej zložky Matičiariku Matúš Druga.

Malí aj veľkí, jednoducho všetci, ktorí sa tešia na magické vianočné sviatky, si teda v sobotu 8. decembra môžu zájsť do Thurzovho domu po koledu ako dar zaspievať si aj Tichú noc. Podujatie sa koná o 14:00, 15:00 a 16:00 h.