V nedeľu 18. marca Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici uvedie premiéru novej inscenácie pre deti Kocúr v čižmách. Autorom predlohy, klasickej francúzskej rozprávky z konca 17. storočia, je Charles Perrault.  Postavičku prefíkaného kocúra však nevymyslel on. Už pár storočí pred ním boli zvierací hrdinovia a zvieracie hrdinky súčasťou indických príbehov.

Okrem nich sa Perrault pravdepodobne inšpiroval aj príbehom publikovaným v roku 1553, veľmi podobným Kocúrovi v čižmách, akurát, že hlavnou hrdinkou bola mačka! Rovnako tak je tomu aj v Bábkovom divadle na Rázcestí!

„Myslím, že je to úplne jedno… mačka či kocúr. Výhoda je sila a vtip samotného príbehu a nevýhoda v súčasnej dobe je jeho sprofanovanosť,“ hovorí o titule režisérka Bela Schenková. So svojím tvorivým tímom, hudba Jana Štromská, výprava Barbora Zichová, technológia Adam Vítek, sa na Slovensku predstavuje po prvý raz.

Bela Schenková, absolventka DAMU, odbor bábkoherectvo (1988), je autorkou scenárov, herečkou, režisérkou a principálkou divadla ANPU, ktoré reprezentuje českú alternatívnu scénu od roku 1999. Do roku 2008 tvorila predstavenia výlučne pre dospelé publikum. Prvé predstavenie pre rodiny s deťmi naskúšala v Austrálii v roku 2009. Inscenácia Kocúr v čižmách je určená pre deti od 3 rokov. „Ale myslím, že už teraz môžeme povedať, že to bude predstavenie aj pre  staršie deti. Snažíme sa, aby si v ňom každé dieťa, trojročné alebo desaťročné, našlo svoje,“  hovorí.

V Kocúrovi v čižmách sa predstavia herci a herečky Bábkového divadla na Rázcestí: Marianna Mackurová, Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová, Juraj Smutný, Peter Butkovský a. h., Alena Sušilová. Začiatok predstavenia je o 16. hod. Ak to nestihnete túto nedeľu, alebo ak už bude vypredané (čo je veľmi pravdepodobné), repríza je hneď ďalšiu nedeľu, 25. marca o 16. hod.