Takto pred mesiacom, 11. novembra, Banskobystričania privítali znovuotvorenie kníhkupectva Artforum. S jeho otvorením v meste, konkrétne na Dolnej ulici, ožili aj literárne aktivity. Knižné Vianoce sú toho dôkazom.

Knizne Vianoce F_Kika durosovaOkrem dobrých kníh, ktoré sú pre toto kníhkupectvo samozrejmosťou, za pomerne krátke obdobie existencie ponúklo Arftforum zaujímavé besedy, čítačky aj koncert. A v rámci Knižných Vianoc, ktoré sa začali 4. decembra koncertom pesničkára Petra Janků a čítačkou muzikanta a spisovateľa Braňa Jobusa, ponúka Artforum na Dolnej plné vrece ďalších podujatí.

Keďže priestor predajne, aj keď pojme stovky až tisíce kníh, je na niektoré podujatia predsa len malý, Artforum nadviazalo spoluprácu so susediacim bistrom Pigis, kde sa uskutočnia napríklad už aj predvianočné literárne aktivity. Aj v budúcom roku Artforum – v spolupráci s Pigis,   chystá pre svojich priaznivcov mnohé prekvapenia. Okrem besied dostanú priestor aj známe podoby book clubu, kde môžu čitatelia a čitateľky diskutovať o tom, čo čítajú. Prvý book club – Literárny pondelok, sa udeje už na budúci týždeň.

Prvá Detská čitáreň

Sobota 12. december o 11. hod. – Artforum

Detská čitáreň je otvorená pre všetky deti, ktoré rady čítajú, počúvajú a diskutujú. Artforum ju bude pravidelne organizovať aj v novom roku.

V prvej, predvianočnej Detskej čitárni sa deti zoznámia s príbehom Mimi a Lízy. Mimi spoznáva svet ušami a rukami. Je totiž slepá. Aj vďaka kamarátke Líze je jej svet plný farieb, chutí a vôní.

Prvý Literárny pondelok

artforum bb (4)Pondelok 14. december o 17.30 hod. – Pigis

Aj Literárne pondelky, ktoré sú typickým príkladom knižného klubu, sú otvorené pre všetkých milovníkov dobrých kníh a tých, ktorí sa o knihách radi aj porozprávajú. Budú sa konať vždy v druhý pondelok v mesiaci, pričom téma, o ktorej sa bude diskutovať, sa zvolí vopred.

Téma prvého Literárneho pondelku je Moje obľúbené knihy. Prineste si do Bistra Pigis svoje obľúbené knihy a porozprávajte o nich. Veríme, že spolu s vami vytvoríme na Dolnej novú literárnu tradíciu.

Beseda s Michalom Havranom

Piatok 18. december o 17. hod. – Pigis

Michal Havran, v poslednom období známy predovšetkým z televízneho formátu Večera s Havranom, vydal v novembri zborník svojich publicistických textov z denníka SME. V knihe, ktorej dal názov Besnota, svojským spôsobom píše o ľudákoch, malostiach strednej Európy, ale aj o bratislavskej kaviarni. Tento mimoriadne aktívny publicista a moderátor, autor sfilmovaného bestselleru Kandidát, bude sa vami hovoriť o Besnote aj o knihách všeobecne, a tiež o aktuálnej spoločenskej atmosfére, ktorú vo svojich výbušných textoch zachytáva. Samozrejme, bude aj priestor na vaše otázky.

Burza kníh ArtforumBurza kníh

Sobota 19. december od 11. do 16. hod. – Pigis

Sympatická slečna z plagátov tradičných bystrických blšákov sa po roku opäť zobudila a rozpažila. Zrejme sa dopočula, že na Dolnej budú Knižné Vianoce, a tak sa patrí čosi vymyslieť… A vymyslela Burzu kníh!

Malá vianočná burza kníh určite poteší všetkých, ktorí hľadajú antikvariátne „kúsky“, ale aj tých, čo chcú literatúru zo svojich knižníc posunúť „o dom ďalej“.

Dôležitá informácia: Každý, kto chce predávať, sa musí zaregistrovať na: studentskyblsak@gmail.com.

Workshop: Kaligrafia vtedy a dnes

Sobota 19. december o 16.30 hod. – Pigis

Kaligrafia z definície znamená krásne písanie a je hlboko spojená s estetikou. S celkovou estetikou škôl sa z nich vytratila aj estetika písma. Otázka je, aký význam má kaligrafia dnes, v dobe klávesníc a dotykových displejov?

Aj na túto otázku dá odpoveď workshop, počas ktorého budete s Martinou Longauerovou odkrývať krásu písma a prenesiete sa do obdobia, kedy si ľudia posielali vlastnoručne napísané pohľadnice a listy. Pred a po workshope si budete môcť kúpiť pohľadnice, zápisníky a pripinky od ilustrátorky Reni.

Kapacita workshopu je limitovaná, preto ak máte o workshop záujem, prihláste sa do 15. decembra na: martina134@gmail.com.

Kniha, ktorá pomáha

Kniha, ktorá pomáhaDo 31. decembra 2015 – Artforum

Nezisková organizácia Človek v ohrození v spolupráci s Artforum organizuje zbierku kníh pre ľudí na úteku. Aj v banskobystrickom Artforum si do konca tohto roka môžete do konca roka 2015 zakúpiť elektronický certifikát, dopísať venovanie a pomôcť, priniesť knihy a príbehy v nich k ľuďom, ktorí ich potrebujú. Knihy nakúpené za vami darované finančné prostriedky poputujú do záchytných a pobytových táborov na Slovensku. Darované knihy budú predovšetkým v materinských jazykoch ako arabčina a perzština, a tiež knihy určené k výučbe slovenského, anglického alebo nemeckého jazyka.

Pýtate sa, ako knihy pomôžu? Potešia. Príbehy v knihách pomáhajú aspoň sčasti zabudnúť na útrapy cesty, ktoré majú ľudia na úteku za sebou. Podporia rozvoj detí, ktoré sú v zariadeniach často bez možnosti navštevovať školu.

Zbierku môžete podporiť v každom kníhkupectve Artforum, alebo na: www.knihapomaha.sk.

Daruj knihu deťom 2015

Do 21. decembra 2015 – Artforum

Je to už 10. ročník projektu Daruj knihu deťom a Artforum na Dolnej s Komunitnou nadáciou Zdravé mesto chce prostredníctvom tohto projektu potešiť deti, ktoré túžia po knižke, ale z rôznych dôvodov im ju nemá kto kúpiť…

Samozrejme, bez vás, priaznivcov a návštevníkov Artfora by to nešlo. Veríme, že využijete šancu vyčariť úsmev na tvárach detí. Do 21. decembra môžete v našom kníhkupectve kúpou označenej knihy urobiť radosť konkrétnemu dieťaťu.