V spolupráci s vydavateľstvom Ikar vám pravidelne na portáli BBonline.sk predstavujeme knižné novinky z pultov slovenských kníhkupectiev. Inak tomu nie je ani v tomto týždni, kedy zároveň môžete opäť o predstavovanú knižku aj súťažiť.

Rebecca Colemanová: Kráľovstvo detstva

Kráľovstvo detstva – najočakávanejší a najkontroverznejší román tohto roka. Autorka Rebecca Colemanová ním rozvírila vo verejnosti búrlivú diskusiu. Príbeh podáva striedavo z perspektívy učiteľky a z perspektívy chlapca, s ktorým má pomer, aby vysvetlila motívy ich konania. Nech už boli akékoľvek, autorka jednoznačne odsúdila konanie dospelej ženy ako lovkyne a maloletého chlapca označila za obeť. Jej Zach reprezentuje tých bezmenných mladých mužov, ktorí sa stali ľahkou korisťou frustrovaných starnúcich žien.

Judy McFarlandová to nemá jednoduché – trápi sa s manželom závislým od liekov aj s výchovou pubertálneho syna Scotta. Zvyšok síl venuje svojej práci učiteľky v škôlke, ktorej je celkom oddaná – a život jej akosi uniká pomedzi prsty. Útechu nájde v pomere so šestnásťročným študentom Zachom, synovým kamarátom, a škandál na seba nedáva dlho čakať. Mladý Zach zakázaný vzťah spočiatku vníma ako vášnivé dobrodružstvo, postupne však naňho doľahne ťarcha možných následkov a chce sa z neho vymaniť. Zverí sa rodinnej priateľke a aj Scott čosi šípi. Judy nezvláda rozchod s mladučkým milencom a psychicky sa zrúti. Drámu umocňuje náhla smrť Judinho manžela a Scottov útek z domova. Judy sa odhodlá na zúfalý krok…

Ukážka z knihy:

Odrazu som začula mužský hlas, hovoril priateľským tónom po nemecky. Zdvihla som hlavu a predo mnou na druhej strane kríka stál Zach Patterson, usmieval sa a prihováral sa mi. Všetko som mu rozumela a dokonca aj v sne som sa v duchu obdivovala, aká som dobrá. Neodpovedala som mu, len som jedla brusnice, pričom tie najzrelšie mi padali na špičky sandál. Aj naďalej som čupela a dovolila mu, aby ma bozkával, ako bozkáva muž ženu. Vtom sa ma však zmocnila predtucha, že budem mať z toho zle.

Rebecca Colemanová sa narodila v New Yorku v učiteľskej rodine. Ako deväťročná v roku 1984 strávila rok v Nemecku a Anglicku, kde jej otec vyučoval informatiku na vojenských základniach. Spomienky na pobyt v Bavorsku sa odzrkadlili v jej literárnej tvorbe. V USA vyštudovala anglickú literatúru na Univerzite v Marylande. Žije na predmestí Marylandu s manželom a so štyrmi deťmi. Kráľovstvo detstva je jej debut.

Túto knižnú novinku zakúpite v každom dobrom kníhkupectve, ale vďaka vydavateľstvu Ikar môžete vyskúšať svoje šťastie aj v našej súťaži. Stačí nám do stredy 19. septembra 22.00 h správne odpovedať na súťažnú otázku: Kde pracuje Judy McFarlandová, hlavná postava románu?

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Kristína Baranová.