„Mnohokrát si ani neuvedomujeme, že žijeme v dobe so svätými,“ podotkol Vladislav Salamon, vydavateľ novej knihy Tajomstvá Jána Pavla II., v stredu 8. septembra 2010 v banskobystrickom Diecéznom centre Jána Pavla II. Predstavenie knihy slovenskému čitateľovi pripravil Biskupský úrad na počesť Jána Pavla II. a na 7. výročie historickej pápežskej návštevy v Banskej Bystrici.

foto: Oliver Mečiar

V priestoroch budovy starého kňazského seminára Banskobystrickej diecézy si verejnosť prvýkrát vypočula úryvky z novopublikovaného diela o vnútornom živote Karola Wojtylu, neskôr pápeža Jána Pavla II.

Riaditeľ biskupského úradu, Mons. Vladimír Farkaš v úvodnom príhovore zaradil návštevu pápeža medzi historické míľniky v živote diecézneho spoločenstva od roku 1776 po rok 2010. Jána Pavla II. postavil pred rad výrazných osobností, ktoré viedli Boží ľud diecézy na púti životom. Medzi nich, ako pokračoval Vladimír Farkaš, patria i diecézni biskupi až po osobu súčasného banskobystrického biskupa. Ján Pavol II. navštívil Banskú Bystricu a nový kňazský seminár v Badíne na pozvanie diecézneho biskupa Baláža pred siedmimi rokmi, 12. septembra 2003.

Banskobystrický diecézny biskup Rudolf Baláž priblížil zúčastneným spomienky na krakovského arcibiskupa, neskôr pápeža. Rudolf Baláž totiž, ako mladý kňaz, v roku 1966 v spoločnosti spolubrata tajne a nocou vycestoval na jednu z cirkevných slávností Milénia Poľska. Dvaja slovenskí kňazi v Krakove, a neskôr v Čenstochovej, sprevádzali arcibiskupa Wojtylu. Otec biskup spomínal i na tri neskoršie osobné stretnutia už s pápežom Jánom Pavlom II. v Apoštolskom paláci vo Vatikáne. „Hoci sme ho oslovovali vaša svätosť, zostal stále jednoduchý a prístupný,“ priznal Mons. Baláž.

Súčasťou uvedenia Tajomstiev Jána Pavla II. bolo umelecké čítanie z diela. Umelec Ján Haruštiak poslucháčom počas večera sprítomnil tri rôzne tajomstvá pontifikátu.

Kniha vznikla v Taliansku v roku 2009. Autorkou jej slovenského prekladu je redemptoristka sr. Jana Kijovská OSsR. Napísal ju vatikanista Antonio Socci, ktorý čerpal z výpovedí očitého svedka a osobného priateľa pápeža, kardinála Andrzeja M. Deskura. K prvému pracovnému stretnutiu novinára s kardinálom došlo už v zime v roku 2007. Autor, ktorý mal k dispozícii archívne zdroje i výpovede osôb z okruhu pápeža, poodhalil nepublikovaný mystický rozmer jeho duchovného života. Slovenské kníhkupectvá ponúkajú knihu Tajomstvá Jána Pavla II. v celkovom náklade 5000 kusov na 255 stranách v tvrdej väzbe.