Podujatia venované 17. novembru prinesú aj tento rok do Banskej Bystrice spomienky a oslavy. Výročie Nežnej revolúcie a Dňa boja za slobodu a demokraciu si pripomenieme festivalom, prechádzkou aj svetlami v oknách.

Druhý ročník Klubového povstania

Festival Klubové povstanie je oslavou slobody a porozumenia, do ktorého sa zapojilo 7 banskobystrických klubov a Kultúrne centrum Robotnícky dom. Záhrada – centrum nezávislej kultúry, Urban Spot, Hogo Fogo Jazz & Art Club, Klub 77, Bosorka, Výklad, U Francúza – Jazz Klub 12 spoločne s Robotníckym domom pripravili počas troch novembrových dní bohatý program pre všetky generácie Banskobystričanov. Od štvrtka 16. novembra až do soboty 18. novembra sa môžete tešiť na hudobné projekty, ktoré ste ešte nemali možnosť zažiť a na takmer dvadsiatku účinkujúcich.

Výnimočný slovenský hudobný projekt Story Mariána Zimu

V rámci Klubového povstania do Banskej Bystrice prichádza jedinečný projekt skladateľa a basgitaristu Mariána Zimu, ktorý spoločne s hercom a osobnosťou Novembra ´89 Milanom Kňažkom vystúpi v Robotníckom dome. Piatok 17. novembra bude od 18.00 h patriť projektu Story Mariána Zimuod 20.00 h banskobystrickej skupine Collegium Musicum Tribute.

Spomienková prechádzka Banskou Bystricou

Mesto Banská Bystrica pripravilo pri príležitosti oslavy Nežnej revolúcie spomienkovú prechádzku, ktorá začína v piatok 17. novembra o 15.30 h v Národnej ulici pred bývalým sídlom Krajského centra VPN. Pokračovať bude v Záhrade – Centre nezávislej kultúry pri pomníku Odkrývanie venovanému Jánovi Langošovi. Ďalej sa presunie na Skuteckého ulicu k pamätnej tabuli Mareka Frauwirtha a skončí zapálením sviečok pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP. Súčasťou prechádzky bude aj vernisáž výstavy fotografií autorského projektu Šimona Kerna iiHRiiSKO v parku na Hornej ulici o 16.30 h.

Svietiace okná domov

Na námet architekta Dušana Čupku oslovila samospráva majiteľov historických budov na banskobystrickom námestí s výzvou mimoriadneho večerného nasvietenia ich okien. Spolu so zapálenými sviečkami pri Mariánskom stĺpe a pozadím reprodukovanej hudby spájajúcej sa s Novembrom ´89 by mali nasvietené okná vytvoriť unikátnu kulisu a mimoriadny zážitok.

Bližšie informácie o podujatiach nájdete na webe Mesta Banská Bystrica, na FB udalosti dvojkoncertu v Robotníckom dome a na FB udalosti Klubové povstanie.