SOS. Medzinárodný tiesňový signál, volanie o pomoc na mori. Traduje sa, že táto skratka znamená Save Our Souls (Zachránte naše duše), ale vraj to nie je pravda.

Pravdou však je, že v mori slovenskej kultúry sa v súčasnosti topí a SOS vysiela mnoho „lodí“. Pomoc potrebujú aj banskobystrický Klub 77 a jeho mladší brat, žilinský Smer Klub 77. Uchádzajú sa o ňu prostredníctvom projektu Klub 77 ťa potrebuje! Obľúbené 77-mičky veria, že ich fanúšikovia, priaznivci, návštevníci (stáli aj občasní) im pomôžu.

Klub 77

Klub 77 počas svojej pätnásťročnej existencie hostil tisícky kapiel, interpretov a iných umelcov z Európy, Ameriky, Afriky, Ázie a Austrálie. Vzniklo v ňom niekoľko nových kapiel a vychoval množstvo talentov pre slovenskú hudobnú scénu. Kapacita klubu, sídliaceho na Hornej 54 v Banskej Bystrici, je dvesto ľudí, no častokrát počet miest veľkému záujmu o klubové podujatia nestačil.

Začiatkom roka 2018 sa v Žiline „narodil“ mladší brat bystrickej 77-mičky. A pretože sídli v jednej z najcharakteristickejších budov mesta, v červenou tehlou obloženej kráske z roku 1946, ktorú Žilinčania odjakživa volajú Smer, dostal meno Smer Klub 77. Nový klub vyžadoval nemalú finančnú investíciu a teraz hrozí, že investované zdroje, energia a nadšenie boli zbytočné.

„Klub 77 je pojem, ktorý už pätnásť rokov prináša jedinečné zážitky všetkým priaznivcom kultúry. Momentálna situácia však vyžaduje krízové riešenia, akým je aj zatváranie podnikov, rušenie koncertov či zákaz divadelných predstavení. Aj my máme zatvorené a zostali sme bez príjmov. A práve preto potrebujeme vašu pomoc,“ hovoria majitelia.

Klub 77

Cieľom projektu Klub 77 ťa potrebuje! je vyzbierať finančné prostriedky na okamžité riešenie vzniknutej situácie.

„V prvom rade sa jedná o pokrytie nevyhnutných prevádzkových nákladov, vďaka ktorým sa po uvoľnení opatrení budeme mať kam vrátiť. Nielen my, ktorí sa o obidva kluby staráme, ale aj kapely, ktoré budú mať kde vystupovať, ale hlavne vy, návštevníci koncertov. Keď sa to podarí, všetci to prežijeme v zdraví a situácia sa vráti do normálu, využijeme tieto zdroje na ďalšie zveľaďovanie klubov,“ vyzývajú návštevníkov.

Výška finančného príspevku, ktorým kluby podporíte, môže byť rôzna, pričom arcovia budú odmenení vskutku zaujímavými cenami. Okrem koktajlov z lásky, voľných vstupeniek, pivka za euro, klubových tričiek a mikín je to napríklad aj paragliding či let nad Banskou Bystricou so známym cestovateľom Marekom Slobodníkom, lietanie so spevákom kapely Slobodná Európa a tiež cestovateľom Whiskym, rýchlokurz rock’n’rollovej gitary, nahranie dema, guláš party, plaketa na stene slávy alebo miesto vo vitríne slávy a ďalšie.

Klub 77

„Nikto nevie, ako dlho nás táto situácia bude držať na dne, jedno je však isté, nevzdáme sa, kým nevyčerpáme všetky možnosti záchrany týchto dvoch kultúrnych stánkov. Veríme, že nám s tým pomôžete,“ dodávajú.

Klub 77 môžete podporiť na: startovac.cz.