Jeden z najvyhľadávanejších slovenských klaviristov, skladateľ a hudobný producent Eugen Vizváry, tento piatok, 12. apríla, pokrstí svoj debutový album Part One. Udeje sa tak v bratislavskom Ateliéri Babylon v rámci výnimočného festivalu One Day Jazz.

Eugen VizváryNa albume, ktorý vychádza pod hlavičkou vydavateľstva Hudobný fond, sa stretla slovenská hudobná špička. Eugen Vizváry prizval na nahrávanie svojich dlhoročných spoluhráčov, bubeníkov Martina Valihoru a Davida Hodka, basgitaristov Oskara Rózsu, Juraja Grigláka, Roberta Vizváriho, gitaristu Michala Bugalu, vibrafonistu Štefana Bugalu, saxofonistu Rada Tarišku a speváčku Anitu Soul. Túto elitnú zostavu doplnil americký basgitarista Braylon Lacy.

Eugen Vizváry pokrstí svoj album veľkým koncertom. V Ateliéri Babylon sa v piatok stretne takmer kompletná zostava hudobníkov, ktorí sa na albume Part One podieľali. Chýbať bude iba Braylon Lacy. Výnimočným bonusom bude hlavná hviezda festivalu One Day Jazz, fenomenálny americký bubeník Chris Dave. S jeho skupinou The Drumhedz sa Eugen Vizváry so zostavou skvelých hudobníkov vydá koncom jari na turné s novým projektom Part 1. A navštívi aj Banskú Bystricu.

Okrem toho, že sme pre vás pripravili krátky rozhovor s Eugenom Vizvárym, ponúkame vám aj šancu vyhrať jeho debutový album Part One.

Kedy si vás našla hudba… alebo vy ste sa našli v hudbe?

Hudba si ma našla, keď som sa ako trojročný zúčastňoval skúšok staršieho brata.

Pochádzate z hudobníckej rodiny. Po kom ste zdedili hudobný talent?

Ťažko sa vyjadriť jednoslovne, keďže vynikajúci muzikanti sú aj z jednej aj z druhej strany.

Ktorú skladbu ste vedeli zahrať ako prvú?

Na to si už presne nepamätám, ale pravdepodobne to bola Medveďku, daj labku.

Hráte na klavíri aj na basgitare. V čom sú tieto hudobné nástroje pre vás výnimočné?

Môj najobľúbenejší nastroj je basa, nakoľko doslovne tvrdí muziku, preto je to pre mňa najpodstatnejší nástroj v kapele. Aj keď, samozrejme, každý nastroj je dôležitý. Klavír preto, lebo na ňom hrám odmalička a je mi srdcu blízky.

Eugen Vizváry 2Akú značku má váš klavír?

Už dlhšiu dobu obľubujem značku Clavia a Korg.

Máte rád rôzne hudobné žánre, no tým vaším naj je zrejme jazz.

Vôbec by som netvrdil, že jazz je pre mňa najviac, aj keď jeho výhodou je, že ponúka viac voľnosti ako v iných žánroch. Hudbu moc nedelím na žánre, podstatné je, či z danej skladby niečo vyžaruje.

Ak by ste si mohli vybrať, s ktorou rockovou kapelou by ste si chceli zahrať?

Určite by to bola skupina The Doors, čo už je vlastne nemožné…

Súťaž o album Part One

Sedem autorských skladieb, sedem osobných príbehov. „Album stojí na mojich zážitkoch z roku 2013,“ vysvetľuje pozadie nahrávky Eugen Vizváry. V jeho hudbe cítiť jazz, funk, fussion, r´n´b, aj soul. To je však iba škatuľkovanie, ktoré jeden z našich najtalentovanejších klaviristov nikdy neuznával. „Ide mi o emócie. Vďaka nim môže Part One osloviť aj poslucháčov, ktorí takúto hudbu bežne nepočúvajú.“ Predstava debutového albumu dozrievala v Eugenovi Vizvárym päť rokov. „Dostal som pocit, že správny čas na môj debut prišiel až teraz. V uplynulých rokoch som zložil veľké množstvo skladieb, no pri nahrávaní Part One som ich odložil bokom. Skladby, ktoré sa na albume nakoniec objavili, vznikali v krátkom období pred nahrávaním. Išlo mi predovšetkým o spirit a spontánnosť.“ Práve vďaka kombinácii „hudobného ducha“ a slobody má album Part One ambíciu osloviť aj širšie poslucháčske publikum.

Do žrebovania o album Part One zaradíme všetkých, ktorí do nedele 13. apríla 22.00 h  správne odpovedia na otázku: Koľko skladieb obsahuje debutový album Eugena Vizváryho?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Ľudmila Hladká.