Dlho očakávaný film  Jana Hřebejka, ktorý uzrel plátna kín v decembri minulého roku, môžu dnes vidieť Banskobystričania v rámci druhého dňa podujatia Bažant Kinematograf v našom meste.

Včera, aj napriek nepriaznivému daždivému počasiu kinematograf premietal, a diváci na námestí tak mohli vzhliadnuť snímku Líbáš jako Bůh. Aj dnes, približne po pol deviatej večer, sa môžeme tešiť na ďalší filmový zážitok pod holým nebom.

Kto môže posudzovať minulé viny? Kto ich môže odpúšťať? A môže čas obrúsiť hrany? Film Jana Hřebejka Kawasakiho ruža vytvára spletitý reťazec podobných otázok a ponúka širokú škálu odpovedí. Stredobodom filmu je postava renomovaného psychiatra, ktorý má pri príležitosti založenia republiky získať vysoké štátne ocenenie. Pripravovaný slávnostný akt sa stane katalyzátorom udalostí, ktoré na povrch vyplavia hriechy minulosti. Zať, ktorý žiarli na svojho svokra, ho totiž obviní z udavačstva. Sledujeme informáciu, ktorá sa na začiatku javí iba ako intriga, no postupne mení životy ľudí…

Príbeh o láske, zrade, pokání a odpustení, v ktorom vynikajúco svoje postavy zahrali i slovenskí herci, na čele s Martinom Hubom v životnej úlohe. Ladislav Chudík a Daniela Kolářová získali ceny Český lev pre najlepší mužský a ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, film bol ocenený aj dvomi cenami nezávislých porôt na tohtoročnom Berlinale.

Aj pred dnešným filmom čaká na divákov krátkometrážna snímka od Jaroslavy Havettovej. Dnes to bude krátky film s názvom Prečo máme radi sliepky, ktorý je úvahou o životnej potrebe prekonávať vlastné obmedzenia, ktoré si sami staviame.

Kompletný program Bažant Kinematografu v Banskej Bystrici:

27.8. piatok – Líbáš jako Bůh
28.8. sobota – Kawasakiho ruža
29.8. nedeľa – Pokoj v duši
30.8. pondelok – Nestyda
31.8. utorok – 2 Bobule