Projekt KineDok, ktorého korene siahajú do Česka, prináša originálny spôsob uvádzania najlepších autorských dokumentov Strednej a Východnej Európy. Na Slovensku ho realizuje distribučná spoločnosť Filmtopia a zapojili sa doňho viaceré kultúrne centrá po celom Slovensku vrátane bystrickej Záhrady.

joanna fotoV Banskej Bystrici bude priestor pre európske dokumentárne filmy vyhradený raz mesačne. Počas leta a jesene diváci a diváčky uvidia domáce i zahraničné tituly, ktoré v bežnej kino distribúcii nemali šancu vzhliadnuť. KineDok bude okrem zážitkovej formy s obecenstvom komunikovať aj na priamej báze. „Budeme sa ako organizátori divákov pýtať, čo sa im na tejto forme distribúcie páči, kde a aké filmy najradšej pozerajú, časom pribudnú aj diskusie s hosťami,“ hovorí Slavo Sochor z kultúrneho centra Záhrada.

KineDok v Banskej Bystrici otvorí 14. júna snímka Joanna, ktorá zachytáva mimoriadne silnú životnú situáciu ženy, ktoré sa na svojom blogu snaží zachytiť svoj každodenný život. Nevyliečiteľne chorá Joanna sa snaží vo svojich poznámkach podrobne opísať všetko, čo sa deje vôkol nej, ako aj to, čo by raz chcela naučiť svojho malého syna. Počas júla sa zas KineDok na chvíľu presťahuje do bystrického Kina v bazéne na Tajovského ulici, kde bude v premiére uvedený výrazný titul českej dokumentaristky Veroniky Liškovej Danielov svet.

Hlavným organizátorom projektu Kinedok je český Institut dokumentárního filmu a spoluorganizátormi v ostatných partnerských krajinách Kine Doku sú Restart (Chorvátsko), Mozinet (Maďarsko) a Jeden svet Rumunsko.