Banskobystrický maratón očakáva účasť približne osem stoviek bežcov z dvanástich krajín sveta. Jeden z účastníkov vyhrá osobný automobil. Organizátori pripravili program na celý víkend.

Banskobystrický Maratón - MARATHONBB 2012Druhý ročník Banskobystrického maratónu prekoná účasťou bežcov svoju premiéru takmer dvojnásobne. Už teraz má registráciu zaplatenú viac ako 800 ľudí. Tí budú súťažiť v štyroch kategóriách – maratón, polmaratón, barefoot a štafety. Podobne ako minulý rok sa zúčastní aj primátor Peter Gogola. Tentoraz však pobeží štafetu, spoločne s primátorom Sliača a Hriňovej a starostom obce Riečka.

Víťazstvo bude obhajovať Keňan Elisha Kiprotich Sawe z maďarského Benedek Tímu, ktorý zabehol maratónsku trať v čase 2:15:52. Medzi ženami sa o prvenstvo znovu pokúsi Marija Vrajič z Chorvátska, ktorá minulý rok bežala v čase 2:53:56.

Spoločenská časť maratónu odštartuje už v piatok predajnou výstavou Marathon Expo v nákupnom centre Europa, kde budú svoje produkty ponúkať svetoznáme športové značky Garmin, Skins, Mizuno, Merrell, Inov8, Craft, Adidas a Active Planet.

Banskobystricky Maraton_09Sobota sa zamerala na rodiny s deťmi. Od rána budú prebiehať bežecké súťaže, v ktorých každé dieťa dostane maratónsku medailu. Na Námestí SNP budú okrem toho súťažiť aj mamičky s kočíkmi a pripravené sú preteky lezúňov. V popoludňajších hodinách budú v priestoroch Radnice prebiehať predstavenie bábkarského festivalu Anderleho Radvaň. Od 17:00 do 21:00 budú hrať skupiny Regále, Sto Múch a Rammstein Revival Grabstein.

Štart maratónu je o 9:00 na Námestí SNP. Vyhlasovanie víťazov prebehne o 13:30. Polmaratónsky okruh v Banskej Bystrici má platný certifikát podľa štandardov IAAF a SAZ. Každý pretekár, ktorý dobehne do cieľa bude zaradený do tomboly o osobný automobil.

Novinkou je možnosť masáží a tejpovania, ktoré organizátori pripravili v spolupráci so Strednou zdravotníckou školou v Banskej Bystrici.

Bezpečnosť a komfort účastníkov maratónu a divákov zvýšia nevyhnutné dopravné obmedzenia v centre mesta, ktoré budú spolu s čiastočnými alebo úplnými uzávierkami ciest vyznačené prenosným dopravným značením.

Po záverečnom dekorovaní najlepších bežcov bude nasledovať žrebovanie o ceny. Jeden z náhodne vyžrebovaných bežcov spomedzi tých, ktorí pretnú cieľovú pásku v niektorej z individuálnych disciplín, získa nový osobný automobil – Dacia Sandero.

Program Marathon Banská Bystrica

MINIMARATÓN (sobota/7.9.2013)
program detských a rodinných súťaží po jednotlivých kategóriách:

deti 03-05 rokov… štart o 9:00 /registrácia od 8:00/
deti 06-08 rokov… štart o 10:00 /registrácia od 9:00/
deti 09-11 rokov… štart o 11:00 /registrácia od 10:00/
deti 12-15 rokov… štart o 12:00 /registrácia od 11:00/

Paralelne budú prebiehať:
preteky mamičiek s kočíkmi so štartom o 9:30
preteky lezúňov so štartom o 10:30

Každý účastník, ako je u nás dobrým zvykom, dostane v cieli skutočnú maratónsku medailu a drobný upomienkový predmet. Traja najlepší v jednotlivých kategóriách vystúpia na rovnaké stupne víťazov, kde v nedeľu zastanú víťazi maratónu dospelých.

Sprievodný program pre mamičky v priebehu dňa zabezpečí AVON.
V popoludňajších hodinách budú na nádvorí radnice prebiehať predstavenia bábkárskeho festivalu Anderleho Radvaň.

MASÁŽE
V spolupráci so Strednou zravotníckou školou v Banskej Bystrici sme pre všetkých záujemcov pripravili možnosť vyskúšať bezplatnú športovú masáž, prípadne sa dať otejpovať pred nedeľnými pretekmi.
Masérske lavice budú umiestnené priamo v stane na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

Harmonogram masážií:
od 9:00 do 13:00 a od 17:00 do 20:00

POZOR! Tejpovanie bude k dispozícii i priamo pre hlavným pretekom v Nedeľu od 6:00 do 7:30 v priestoroch šatní v ZŠ Bakossova ulica.

NOCĽAH
Pre všetkých, ktorým sa nepodarilo zabezpečiť si nocľah iným spôsobom, ponúkame možnosť prespať zo soboty na nedeľu v priestoroch telocvične ZŠ Bakossova za symbolických 3EUR/osobu v prinesenom spacáku.

KONCERTY
skupín na Námestí SNP 7.9.
17:00 – 18:00 REGÁLE
19:00 – 20:00 STO MÚCH
20:00 – 21:00 GRABSTEIN

PARKOVANIE
počas maratónskeho víkendu je v celej Banskej Bystrici zdarma pre všetky vozidlá, postačujúcou podmienkou je maratónsky pas umiestnený za predným sklom.

MARATHON EXPO
predajný veľtrh športového oblečenia a doplnkov.
Tohtoročné Expo bude prebiehať priamo v priestoroch nákupného centra Europa SC v dňoch 6. a 7.9.2013 (piatok+sobota).
Môžete sa tešiť na špeciálne zľavy pre účastníkov maratónu i ostatných od renomovaných značiek, ako Adidas, Skins, Inov8, Mizuno, Merrel, X-bionic a ďalších. Nájdete tu samozrejme aj stánok Marathon BB Teamu, kde si môžete zakúpiť tričká s logom banskobystrického maratónu, regeneračné prípravky Sportique a pásky na tejpovanie.