Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici privítalo v historických priestoroch Tihányiovského kaštieľa milovníkov Vysokých Tatier a obdivovateľov skialpinizmu. Našimi veľhorami nás previedol jeden z najskúsenejších slovenských skialpinistov, inštruktor horolezectva zo spolku James Stanislav Melek.
Stanislav Melek je bezpochyby jedným z najväčších odborníkov v oblasti skialpinizmu. Svoje dlhoročné skúsenosti odovzdáva nielen účastníkom kurzu horolezeckej školy James, ale spísal ich aj do knihy Skialpinizmus – horské lyžovanie. Táto publikácia je jediná svojho druhu na Slovensku a v Čechách.
Laickej verejnosti sa môže zdať, že tento šport je u nás akousi novinkou. Pravda je však iná. Skialpinizmus má podľa slov Stanislava Meleka na Slovensku dlhú tradíciu a je úzko prepojený s horolezectvom. V časoch pred novembrovou revolúciou však nebola dostupná dostatočne kvalitná výstroj pre tento šport. S otvorením hraníc sa otvorili možnosti aj pre slovenských skialpinistov. Popularita skialpinizmu stúpa a spolu s ňou nám vyrastá i nová generácia nadšených fanúšikov tohto zaujímavého športu.
Podľa inštruktora skialpinizmu, tento šport nie je len o lyžovaní, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Skialpinizmus je aj o prekonávaní vysokohorských sediel či vrcholov, z ktorých sa lyžujú extrémne náročné zjazdy, strmé často aj viac než 40 stupňov. Tieto trasy sú navyše často prerušené skalnými prevismi, zrázmi či ľadopádmi, ktoré je potrebné zlaniť. Práve Vysoké Tatry majú isté špecifiká, ktoré naše ďalšie horstvá nemajú, a pre ktoré sú vyhľadávanou destináciou aj u zahraničnej klientely.
Utorkové popoludnie 10.januára 2012 v Tihányiovskom kaštieli patrilo rozprávaniu zanieteného skialpinistu a inštruktora horolezectva Stanislava Meleka. Okrem skialpinizmu sa návštevníci Stredoslovenského múzea dozvedeli viac aj o najatraktívnejších turistických trasách, ktoré naše veľhory ponúkajú. „Cestovateľské utorky neodmysliteľne patria k prvému utorku v mesiaci. Teším sa na každé stretnutie a už teraz sa neviem dočkať ďalšej témy Cestovateľského utorka“, povedala jedna z návštevníčok kaštieľa. Utorkové rozprávanie o Vysokých Tatrách snáď môžeme zakončiť slovami nášho hosťa Stanislava Meleka: „Čaro skialpinizmu je v tom, že každý skialpinista na kopci zanecháva svoju vlastnú stopu. Vždy lyžujete cez nový terén a tým odkrývate hranice svojich možností, čo prináša so sebou tie najkrajšie zážitky.“
Ak však nie ste fanúšikom vysokohorskej turistiky a máte radšej teplo a exotiku pozvanie na najbližší Cestovateľský utorok patrí práve vám. Každý prvý utorok v mesiaci je hosťom v Stredoslovenskom múzeu (SSM) cestovateľ, ktorý sa delí so svojimi zážitkami z ciest s návštevníkmi Cestovateľského utorku. Ak ste aj vy už teraz zvedaví na Austráliu očami cestovateľa a člena Slovenskej akadémie vied Antonína Krištína tak sa na stretnutie s vami sa teší SSM v utorok 7. februára 2012 v historických priestoroch Tihányiovského kaštieľa.
Stredoslovenské múzeum už piaty rok za sebou prináša zaujímavosti a netradičné pohľady na slovenskú, ale i celosvetovú kultúru a prírodu pod názvom Cestovateľské utorky. V predchádzajúcich ročníkoch ste mohli nahliadnuť do rôznych kútov sveta. Spoznávali sme národné parky v USA, objavovali krásy nespútanej Kene, ponorili sa do farieb pestrofarebnej Indonézie či vdýchli vôňu orientu pri prechádzke korenistým Tureckom. Cestovatelia nám priniesli okrem množstva svojich zážitkov aj kus atmosféry vzdialených krajín, či už v podobe miestnej hudby, tradičného jedla, ale i ukážok ľudového odevu. Aj tento rok pre pripravuje Stredoslovenské múzeum nezabudnuteľné utorkové večery v príjemnom prostredí Tihányiovského kaštieľa. Na stretnutie sa SSM tešíme každý prvý utorok v mesiaci. Cena vstupenky je 1 €.