DSC_0919Organizácia zábavného každoročného tematického týždňa na Základnej škole Slovenského slobodného vysielača vyústila do obvinení, že škola núti žiakov prezliekať sa za opačné pohlavie.

Ako sme už v sobotu informovali, škola takéto obvinenia razantne odmietla. Do hry sa ale zamiešala politika, keď pobúrený rodič – mestský poslanec Jaroslav Kuracina (Klub nezávislých), vyzval na pomoc pri riešení situácie aj Ľudovú stranu Naše Slovensko Mariana Kotlebu. Spolu s jej zástupcami aj navštívil riaditeľku školy. Na obvinenia na jednu zo štatisticky najúspešnejších základných škôl na Slovensku v pondelok reagovalo aj vedenie mesta Banská Bystrica. Iniciovalo stretnutie zainteresovaných strán na pôde mestského úradu. Výsledkom je stanovisko vedenia mesta, v ktorom sa v plnej miere zastáva vedenia školy a v konaní jej riaditeľky nenašlo žiadne pochybenia.

Stanovisko Mesta Banská Bystrica uvádzame v plnom znení

„Na základe piatkového vyjadrenia poslanca MsZ Jaroslava Kuracinu prostredníctvom  svojho facebookovho profilu, zaplavili sociálne siete konšpiračné teórie a výmysly v súvislosti s pripravovaným podujatím „Tematický týždeň“ v Základnej škole Slobodného slovenského vysielača.

To malo za následok sériu urážlivých článkov na adresu jednej z najlepších banskobystrických základných škôl a vedenia mesta. Zriaďovateľom tejto školy je mesto Banská Bystrica, preto sa primátor Ján Nosko na základe informácií od poslanca Kuracinu už v piatok, 27. mája okamžite spojil s riaditeľkou ZŠ a poveril vedúceho Školského úradu dôkladným prešetrením celej záležitosti.

Vedenie mesta považuje postup, ktorí zvolili iniciátori mediálnej kauzy, za neštandardný. V snahe riešiť situáciu dnes vedenie mesta na pôde Mestského úradu v Banskej Bystrici iniciovalo stretnutie s riaditeľkou ZŠ SSV, zástupcami Rady školy, poslancom MsZ Jaroslavom Kuracinom, poslancom NR SR za ĽSNS Jánom Morom a poslankyňou NR SR Vierou Dubačovou (OĽANO-NOVA).

Po sumarizovaní všetkých faktov nenachádzame ako zriaďovateľ tejto základnej školy žiadne pochybenia v postupe riaditeľky ZŠ SSV Zuzany Sedláčekovej, ktoré by mali viesť k realizácii nápravných opatrení. Základná škola patrí dlhodobo medzi najlepšie hodnotené školy na Slovensku. Tematický týždeň je zaradený medzi stabilné podujatia, ktoré škola organizuje každoročne. Podobne ako ďalšie záujmové aktivity pre deti, je realizovaný na báze dobrovoľnosti.

Aj v budúcnosti podnikneme všetky kroky, aby  sme zabránili poškodzovaniu dobrého mena školy, jej zamestnancov, žiakov a mesta Banská Bystrica. Všetkých zároveň vyzývame, aby upokojili situáciu a nepokračovali v mediálnej kampani namierenej proti ZŠ SSV.“