Katka Koščová je naša prvá slovenská Superstar. Tak ju pozná väčšina z nás. Sympatická, usmiata Prešovčanka si získala srdcia mnohých nielen vďaka svojmu nesporne kvalitnému speváckemu prejavu, ale aj svojou skromnosťou a bezprostrednosťou.

Katka krátko po Superstar vydala svoj debutový album Ešte sa nepoznáme (2004), ktorý sa po rekordných štyroch dňoch stal platinovým. Druhý album Naboso jej vyšiel v roku 2006. Tretí album s názvom Nebotrasenie (2009) je zmesou šansónu, jazzu a folku. To sú hudobné žánre, ktoré sú Katke blízke a ktorým sa venuje. A je tu ešte jeden album, Uspávanky. Je plný krásnych uspávaniek pre deti. Autorsky sa na ňom podieľajú Katka Koščová, Martin Husovský (spevák skupiny Komajota) a Veronika Husovská (herečka, členka súboru Radošinského naivného divadla a… maminka).

S Katkou Koščovou sa Banskobystričania mohli stretnúť v podvečer prvého letného dňa na Veľmi swingovom večeri na Radnici. Začiatkom júla opäť príde do Banskej Bystrice. S klaviristom Danielom Špinerom bude v piatok 6. júla o 19. hodine koncertovať v Klube Hudby a Divadla (HaD). Ešte pred koncertom vám ponúkame rozhovor s Katkou a tiež súťaž o vstupenky na koncert, ktoré venuje Klub HaD.

Aký repertoár si pripravujete na koncert v Banskej Bystrici? Zaspievate niečo aj od Zuzany Navarovej?

To asi nie, pesničky Zuzany Navarovej spievam pri vystúpeniach s kapelou Neřež, no na samostatných koncertoch sa snažím repertoár vystavať najmä z našich autorských pesničiek, občas pridáme jazzové štandardy.

Nedávno ste s kapelou Neřež absolvovali koncertnú šnúru po Slovensku a Čechách. Aké sú vaše zážitky z týchto koncertov?

Som nesmierna vďačná za možnosť koncertovať s kapelou Neřež. Vyrastala som na ich hudbe a je pre mňa skutočne zážitkom spievať pesničky, z ktorých mávam už od detstva zimomriavky. Okrem toho sme boli milo prekvapení z toho, ako dopadlo celé turné. Bolo nám spolu veľmi pekne a teším sa na spoločné koncerty, ktoré odohráme v lete.

Vaša hudobná kariéra sa po Superstar „logicky“ mala – alebo mohla uberať popovým smerom. Vy ste sa však našli v jazze…

Ja by som to nenazvala jazzom. V podstate tým našim pesničkám neviem dať konkrétnu žánrovú nálepku. Je to skôr taká zmes soft jazzu, šansónu, folku…to, čo robím, je skôr príchuť všetkých týchto žánrov. A takto ma to veľmi baví. Takáto muzika mi dáva neuveriteľný priestor na hru, improvizáciu, nikdy dopredu nevieme, ako pesnička dopadne na koncerte, vymýšľame si nové prvky, hráme sa, stále vzniká niečo nové… to je to, čo ma na týchto štýloch fascinuje a preto som si ich vybrala.

Akú hudbu počúvate?

Asi najviac vyhľadávam akustickú muziku, pesničkárov ako je Jaromír Nohavica, ako bola Zuzana Navarová, Neřež, mám rada šansón a Hanu Hegerovú, Szidi Tobias, dvojicu Hapka Horáček, páči sa mi, ak má pieseň výpoveď, ak je hudba a text v symbióze. Veľa počúvam aj Stinga, Suzanne Vega, Mumford and sons, Franka Sinatru, Ellu Fitzgerald, Dana Bártu, Emilianu Torrini, Damiena Ricea, Lisu Hannigan… a v poslednej dobe si často púšťame skvelý nový album Dana Heribana Na jeden dych.

Spievala vám vaša mama uspávanky?

Spievala, aj mamka aj babka, ale viac si pamätám pesničky zo Zlatej brány alebo z Bambuľky. To som už bola trošku staršia a mala som to veľmi rada. Teraz ich učíme môjho synovca.

Vyčítala som kdesi, že jednou z vašich obľúbených kníh je Kunderova Neznesiteľná ľahkosť bytia…

Naozaj? Neznesiteľnú ľahkosť bytia som totiž nikdy nečítala, iba som videla film… (Úsmev.) Od Kunderu som čítala Nesmrteľnosť a to je určite fantastický román. V každom prípade k mojim obľúbeným spisovateľom patrí John Irving a jeho krásne bizarné postavy zo Sveta podľa Garpa či Hotela New Hampshire. Mám rada Woodyho Allena a jeho humor, podobne aj Roalda Dahla, Simona Mawera, Nicol Krauss, rada sa vraciam k ruským klasikom…

Bez čoho – koho by bol váš život „neznesiteľný“?

Bez všetkých ľudí, ktorí ho skladajú a tvoria. Bez môjho manžela, bez rodiny, bez priateľov… všetko ostatné si asi dokážem odmyslieť.

Tešíte sa na Bystricu?

Teším. Nemáme veľa príležitostí zahrať si u vás, takže každú jednu si užívame.

Hrajte o vstupenky na koncert Katky Koščovej

Do žrebovania o vstupenky na koncert Katky Koščovej zaradíme všetkých, ktorí do stredy 4. júla správne odpovedia na našu otázku. Šansónovo-jazzový koncert sa uskutoční v piatok 6. júla o 19. hodine v Klube HaD. Otázka znie: Uveďte názov debutového albumu Katky Koščovej.

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Jana Čepková.