Na pondelňajšom pracovnom stretnutí ku kandidatúre Banskej Bystrice na titul Európske mesto športu 2017 sa zišlo v Cikkerovej sieni radnice viac ako 70 zástupcov športových klubov pôsobiacich v meste pod Urpínom.

unnamedCieľom diskusie bolo predstaviť zámer, nastaviť komunikáciu a technické záležitosti, potrebné ku koordinácii všetkých športových aktivít. Banská Bystrica tak postupne napĺňa kroky, ktoré sú potrebné k dosiahnutiu prestížneho ocenenia. Ním by sme sa mohli hrdiť už o dva roky. Po Košiciach by sme sa tak stali druhým mestom na Slovensku, ktoré sa vďaka vynikajúcej športovej základni zviditeľní na mape Európy.

Zámery kandidatúry prezentoval primátor mesta Ján Nosko, viceprimátor Martin Turčan a projektová manažérka Dagmar Rajčanová. Nechýbal ani Lukáš Vorel, zástupca Asociácie európskych miest športu (ACES Europe), ktorý navštívil Banskú Bystricu už po druhý raz.

„Tento titul je súčasťou európskej politiky na poli športu. Nie je s ním spojená žiadna priama dotácia, čo ale neznamená, že titul neprinesie mestu pridanú hodnotu. Jeho cieľom je na seba ukázať v rámci kraja, zeme a celej Európy. Doteraz nemám žiadne pochybnosti o tom, že by mesto Banská Bystrica nespĺňalo niektoré z kritérií k získaniu titulu. Fenomén Európskeho mesta športu je tak univerzálny, že je po ňom dopyt od Atlantiku cez západné pobrežie Írska, Veľkú Britániu až k Čiernemu moru,“ povedal Lukáš Vorel.

Logo_BB_mesto_sportu_kandidat_SKHoci sa predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár zo stretnutia ospravedlnil, prostredníctvom listu vyjadril úprimnú radosť z toho, že sa Banská Bystrica rozhodla kandidovať a prisľúbil spoluprácu pri napĺňaní všetkých potrebných požiadaviek. Presvedčenie, že cesta za titulom je tým správnym krokom, vyslovil aj primátor mesta Ján Nosko: „Titul nie je o finančných aktivitách, ale pokiaľ budeme úspešní, je visačkou, ktorá môže priniesť v budúcnosti Banskej Bystrici prospech. V súčasnosti pracujeme na rozpočte pre budúci rok, ktorý musí obsahovať výdavky spojené so všetkými športovými aktivitami. Je potrebné zmapovať našu silu, aby sme mali dostatočný obraz a vedeli skoordinovať všetky športové činnosti.“

Po oficiálnom predstavení loga na titul Európske mesto športu 2017 začína samospráva pracovať na vytvorení webovej stránky, FB profilu a brožúry, ktorými sa bude prezentovať širokej verejnosti. Dôležité bude schválenie nového všeobecne záväzného nariadenia mesta o dotáciách a vytvorenie rozpočtu na nasledujúci rok. V máji 2016 privíta Banská Bystrica hodnotiacu komisiu, ktorá rozhodne o udelení titulu. V prípade úspešnosti zostaví mesto, v spolupráci so všetkými zainteresovanými športovými klubmi, plán športových podujatí na rok 2017. Prebratie vlajky v Európskom parlamente v Bruseli by bolo už len malým krokom k naplneniu cieľa „Banská Bystrica – Európske mesto športu 2017“.

Každý rok sú po vzore európskych hlavných miest kultúry, udeľované mestám aj tituly hlavných miest športu. Popri jednej európskej metropole s minimálnym počtom pol milióna obyvateľov, ktorá sa pýši titulom hlavného mesta športu, je zároveň udelený aj titul európskeho mesta športu ďalším menším mestám. Aktuálne je ich deväť, vrátane českého Mostu. V roku 2016 budú mať titul európskeho mesta športu napríklad Košice, ktorým už medzinárodná komisia ACES Europe (Asociácia európskych miest športu) tento honor nedávno udelila. Kandidatúru mesta Banská Bystrica poslanci schválili ešte v marci tohto roka.