Demagog.SK overoval pravdivosť výrokov troch kandidátov na predsedu BBSK v predvolebnej diskusnej relácii Téma dňa televízie TA3.

Kandidáti na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja sa stretli v predvolebnej diskusnej relácii Téma dňa v utorok 29. októbra. O post banskobystrického župana sa uchádza jedenásť kandidátov, z ktorých desiati sa diskusie zúčastnili. Demagog.SK sa pri overovaní pravdivosti výrokov zameral na vyhlásenia troch kandidátov, ktorí získali v relácii najviac SMS hlasov: súčasného predsedu kraja Vladimíra Maňku, ďalej Ľudovíta Kaníka a Mariana Kotlebu.

Kotleba uvádzal pri výdavkoch Úradu BBSK zlé čísla

Najhoršiu štatistiku si odnáša Marian Kotleba, kandidujúci za ĽSNS – len tri z jeho ôsmich analyzovaných výrokov označil Demagog.SK ako pravdivé.

KotlebaTvrdil napríklad, že až 33 percent bežných výdavkov rozpočtu Banskobystrického samosprávneho kraja, teda 42 miliónov eur, ide na chod samotného úradu. V skutočnosti táto suma zahŕňa aj mzdy školských a zdravotníckych pracovníkov v regióne a len 11 miliónov eur je využitých na mzdy úradníkov.

Pravdou nie je ani, že na území banskobystrického kraja je najviac národných pamiatok, keďže v Prešovskom kraji je ich približne o polovicu viac. Kotleba sa pomýlil aj v zákone, ktorý upravuje kompetencie samosprávnych krajov.

Maňka nesprávne tvrdil, že BBSK je jediný kraj, kde klesá nezamestnanosť

Vladimíra Maňku, ktorý kandiduje za širokú koalíciu SMER-SD, KDH, SMK, SMS, ĽS-HZDS, HZD a Strana zelených, analytici Demagog.SK “prichytili” pri štyroch nepravdách.

MaňkaTvrdil, že Banskobystrický samosprávny kraj za tri a pol roka ako jediný znížil mieru nezamestnanosti o 1,2 %, pričom v ostatných krajoch sa mala v tomto ohľade situácia zhoršiť. Nezamestnanosť v kraji však klesla o 0,76% a zároveň klesala i v ostatných regiónoch.

Vladimír Maňka tiež vyhlásil, že medziročne narástol objem cestovného ruchu o 20% a tržby stúpli o štyri milióny. Tržby v oblasti cestovného ruchu dosiahli v roku 2011 4 618 872 eur a o rok na to stúpli na 5 227 148 eur, čo je nárast len o približne 13%. Maňka tvrdil i to, že počet nemocničných lôžok v kraji narástol o 1800 napriek tomu, že podľa Národného centra zdravotníckych informácií klesol o 131.

Pravdivé nebolo ani Maňkove vyhlásenie, že Banskobystrický samosprávny kraj po prvý raz v histórii Slovenskej republiky nemá najvyššiu mieru nezamestnanosti. V niektorých štvrťrokoch rokov 2010, 2011 a 2012 bolo totiž viac nezamestnaných v Prešovskom a Košickom kraji.

Kaník si prilepšil svoje výsledky počas pôsobenia na ministerstve práce

Ľudovít Kaník, kandidát SDKÚ-DS, SaS a MOST-HÍD, nehovoril pravdu počas relácie dvakrát. Jeho poukazovanie na nárast nezamestnanosti v marci jednotlivých rokov je možné chápať buď ako porovnávanie s predchádzajúcimi mesiacmi daného roku, alebo ako medziročné porovnanie, no v oboch prípadoch je Kaníkovo tvrdenie, že nezamestnanosť v marci každého roku “výrazne stúpala”, nepravdivé.

KanikMedzi februárom a marcom totiž narástla nezamestnanosť iba v rokoch 2009 a 2011 v sledovanom období 2001 – 2013. Ak Kaník hovoril o medziročnom náraste, jeho tvrdenie sa dá vyvrátiť skutočnosťou, že nezamestnanosť v Banskobystrickom kraji klesala v období medzi marcom 2002 a marcom 2008.

Prilepšil si aj svoje výsledky počas pôsobenia ako minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Vyhlásil totiž, že nezamestnanosť v Banskobystrickom kraji sa v tomto období znížila o 5,1 percenta a na celoslovenskej úrovni miera nezamestnanosti klesla z 19 na 10 percent. Ani jeden z týchto údajov nezodpovedá dátam Ústredia práce ani Štatistického úradu – v Banskobystrickom kraji klesla nezamestnanosť od roku 2002 do roku 2005, kedy bol Kaník ministrom Dzurindovej vlády, z 25,2 na 23,8 percenta, zatiaľčo celoslovenská miera nezamestnanosti klesla z 18,5 na 16,2 percenta.

Demagog.SK

Cieľom projektu Demagog.SK, ktorý funguje od roku 2010 pod záštitou Inštitútu SGI, je kontrola výrokov politikov. Fakty, ktoré politici používajú v diskusii, analyzuje a konfrontuje s objektívnymi a dostupnými zdrojmi, na základe čoho vyhodnocuje výroky ako pravdivé, nepravdivé, zavádzajúce alebo neoveriteľné.

Pred voľbami do VÚC pripravuje Demagog.SK overovanie, alebo tzv. factcheck, diskusií vo vybraných krajoch Slovenska v prvom aj v druhom kole. Všetky analýzy, výroky a ich hodnotenia nájdete na stránke www.demagog.sk.

Tip:
Zoznam kandidátov na predsedu BBSK nájdete tu…
Zoznam kandidátov na poslancov BBSK za Banskú Bystricu nájdete tu…