V pondelok odštartovalo turné s novým filmom Kandidát. Hercov a tvorcov filmu privítali najskôr v Žiline a Trnave, v stredu turné pokračuje v Košiciach a Prešove, no a vo štvrtok 10. októbra, sa s Kandidátom stretnú diváci v banskobystrickom Cinemaxe (SC Europa).

marek_majeskyRovnako ako v spomenutých mestách, aj v Banskej Bystrici okrem známych slovenských hercov uvidia aj predpremiéru tohto „cynického thrilleru s prvkami čiernej komédie“.

Autogramiáda sa začína vo štvrtok o 17.00 h a zúčastnia sa jej Maroš Hečko, Marek Majeský, Michal Kubovčík, Monika Hilmerová, Michal Dlouhý, Roman Luknár a ďalší. Začiatok predpremiéry filmu je o 17.30 h. Film má potom 106 minút. Mimochodom lístky na toto premietanie sú už v predaji. Práve od štvrtka bude film nasadený aj do štandardnej kinodistribúcie.

Kandidát (SR/ČR) bol nakrútený na motívy rovnomennej knihy autorov Maroška Hečku a Michala Havrana, ktorí sú spolu s Petrom Balkom aj autormi filmového scenára. Dej filmu je situovaný na Slovensku, kde prebieha kampaň na prezidenta republiky. Adam Lambert, reklamný mág a bonviván, je silnou finančno-politickou skupinou prinútený urobiť kampaň na nezávislého kandidáta z ľudu Petra Potôňa. Jeho nervy sú však po zvláštnom rozchode s manželkou, ktorý si Lambert nechce stále priznať, v dezolátnom stave a na stretnutí šéfov agentúr v reklamnom klube sa staví o celý svoj majetok, že z neznámeho Petra Potôňa urobí prezidenta. Čo je ochotný pre túto stávku urobiť, je hlavnou príbehovou líniou filmu…

Film režíroval Jonáš Karásek, kamera  Tomáš Juríček. Hrajú Marek Majeský, Monika Hilmerová, Michal Kubovčík, Michal Dlouhý, Roman Luknár, Pavel Nový a ďalší.

Súťaž o knihu Kandidát

Predstavte si, že sa na svet pozeráte iba ušami. A počujete úplne všetko…

Kandidát knihaAktuálne vám prinášame aj súťaž o knižnú novinku Kandidát – Denníky z odpočúvania (Maroš Hečko, Michal Havran). Hlavný hrdina príbehu, odohrávajúceho sa počas prezidentskej kampane pred nekonkrétnymi prezidentskými voľbami v jednej konkrétnej krajine, sa živí odpočúvaním a písaním denníkov. Netuší, pre koho pracuje. Sleduje a odpočúva biskupa Jozefa, šialeného majiteľa reklamnej agentúry Adama Lamberta a nevýrazného prezidentského kandidáta s írečitým menom Potôň. Nadšenie z novej zákazky však vystrieda znechutenie z manipulačných hier vplyvných ľudí… Kandidát je politická fraška, smutno-smiešne zobrazenie toho, čo sa v tejto malej krajine udialo, deje a veľmi ľahko udiať môže.

Ukážka z knihy:

Keď skončím prácu na zákazke, odídem do zahraničia. Potrebujem niekoľko mesiacov odpočinku. Spočiatku sa mi to páčilo, sledovanie a Veľká hra ma vytrhávali z letargie, mal som pocit, že žijem diskrétne niečo veľmi dôležité. Fascinovalo ma byť pri ľuďoch, ktorí rozhodujú o tom, ako skutočne vyzerá náš svet. Som však už unavený a zaspávam neskoro, často sa prebúdzam, prenasledujú ma duchovia neviditeľných zadávateľov, ožité terče, budúci mŕtvi. Začal som piť veľa čaju, vrátil som sa k cigaretám, na noc si dávam válium, ráno sa zobúdzam rozbitý. Predstava, že by som žil s niekým, kto by chcel, aby sme išli nakúpiť, prejsť sa do Horského parku, alebo aby sme zašli na SuperStar, lebo od kamošky dostala dva lístky, ma desí. Moja práca, rovnako ako zranenia šoféra auta, ktorý vojde pod vlak, nie sú zlučiteľné so životom.

Maroš Hečko (1967) – hudobník, scenárista, básnik a textár skupín Free Faces, Bezmocná hŕstka a Home Made Mutant. Medzi jeho projekty patria server Bizarrepublic a festival krátkych filmov Azyl. Vydal knihu poviedok Vyhorení a zbierky básní Pitbull report a Metrofóbia.

Michal Havran (1973) – novinár a salónny teológ. Venuje sa politickej eschatológii. Medzi jeho najnovšie experimentálne básnické projekty patria Kúpele, Manifest analfabeta a preklad básní francúzskeho symbolistu Aloysiusa Bertranda.

Knižka Kandidát, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, je už na pultoch všetkých dobrých kamenných aj internetových kníhkupectiev. Na portáli BBonline.sk však môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do utorka 15. októbra 22.00 h odpovedať na otázku: Čím sa živí hlavný hrdina príbehu Kandidát?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Ján Vician.