Aktuálne takmer celý svet trápi pandémia, pričom vidina jeho konca je predo dvermi, vďaka vakcíne. Od jej ukončenia sme však aj naďalej vcelku vzdialení obzvlášť v odľahlých častiach Zeme.

To je aj jeden z dôvodov, prečo vedci stále aktívne pracujú na rôznych spôsoboch, ako pomôcť čo najskôr identifikovať možné ochorenie. Spravodajský portál info.sk, priniesol správy, ktoré by mohli tento cieľ dopomôcť naplniť.

Smartfóny sú stále viac „múdrejšími“

Portál konkrétne upozorňuje na novú možnosť využitia smartfónov, ktoré dnes v mnohých prípadoch využívame primárne za účelom zábavy, vyhľadávaním TV programu, hraním hier a podobne. Vedci prišli s metódou, ako možno využiť kameru telefónu, aby dokázali identifikovať potenciálnu chorobu.

Test, ktorý vedci vyvinuli, využíva technológiu sekvenovania génov CRISPR-Cas. Konkrétne, enzým Cas13, ktorý dokáže detegovať RNA zo vzorky pacienta. Autori štúdie ďalej dopĺňajú, že ide o výrazne jednoduchší spôsob testovania, ako sa súčasná technológia PCR testov, ktoré vyžadujú transkribovať RNA do DNA pred jej analýzou.

Kľúčovú úlohu pri tejto metódy však zohráva kamera smartfónu. Dôvodom je, že pri použití tejto metódy Cas13 viaže na RNA SARS-CoV-2. V tomto procese pridali k reakcii sondu na báze RNA, ktorá je fluorescenčná – vyžaruje svetlo, ktoré dokáže zachytiť kamera smartfónu.

„Prípadným cieľom je mať osobné zariadenie, napríklad mobilný telefón, ktoré dokáže zistiť celý rad rôznych vírusových infekcií a rýchlo zistiť, či máte bežné prechladnutie alebo či máte SARS-Cov-2 alebo chrípku. Táto možnosť teraz existuje a na uskutočnenie je potrebná ďalšia spolupráca inžinierov, biológov a lekárov.“ hovorí jeden z autorov štúdie, Fletcher.

Na tejto štúdii ako vedúci pracovníci pracovali Daniel Fletcher z University of California-Berkeley, Melanie Ottová, virologička v Gladstone Institutes a laureátka Nobelovej ceny Jennifer Doudnou.