Posledný októbrový pondelok sa v banskobystrickom Artfore na Hornej Striebornej uskutoční uvedenie novej knihy analytika a aktivistu Juraja Mesíka Listy Nanukovi, ktorá je exkurziou do človečích dejín.

Kniha prináša dvadsaťštyri listov, ktoré v rokoch 2010 až 2019 písal skutočný otec svojmu synovi. Nie je to však žiadna reality show a ani veselé čítanie, lebo rozprávanie je autentické – a pravda občas bolí. Ako hovorí Juraj Mesík: „otcovia a matky nepíšu svojim deťom listy so zámerom zverejniť ich v knihe. Rovnako to bolo aj s listami Nanukovi. Dlho mi vôbec nenapadla myšlienka vydať ich pohromade.”

Listy Nanukovi vychádza s ilustráciami Lenky Lipárovej v banskobystrickom vydavateľstve PRO. Zrod knihy podľa Juraja Mesíka prišiel nečakane: “Myšlienku mi nakoniec vnuklo dievčatko len o pár rokov staršie od Nanuka, ktoré – rovnako ako on – spadá medzi deti s poruchou autistického spektra. Keď Greta Thunbergová na jeseň 2018 začala svoj školský štrajk za klímu, stal sa malý zázrak.”

Ak sa však stále pýtate, čo môže povedať otec synovi dnes, v čase globálnej krízy ľudstva,  teda nielen v klimatickej či ekonomickej kríze, pozývame vás 28. októbra 2019 o 19:00 hod. na autorské uvedenie knihy Listy Nanukovi do kníhkupectva Artforum na Hornej Striebornej 10. Diskusiu s Jurajom Mesíkom moderuje Rado Sloboda. Vstup na podujatie je voľný!

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň jeho hlavným partnerom.