V závere minulého týždňa, od piatku do nedele, sa v Banskej Bystrici v športovej hale Dukla na Štiavničkách uskutočnil finálový turnaj Dorasteneckej Ligy Junioriek. Turnaja sa zúčastnilo 6 družstiev, ktoré boli nasadené podľa svojho postavenia v dlhodobej časti.

1. ŠKP 08 Banská Bystrica
  2. BK Petržalka Bratisalva
  3. MBK A. Dubčeka Bratislava
  4. CBK Jugo Košice
  5. TYDAM UPJŠ Košice
  6. BK AŠK Slávia Trnava

V prvý hrací deň na seba vo štvrťfinálových zápasoch narazili tímy z 3. až 6. pozície. Družstvá na 1. resp. 2. pozícií, boli rovno nasadené do semifinálových bojov.

Piatok 4.4., 1. hrací deň, štvrťfinálové zápasy:

Dubček Bratislava – Slávia Trnava 74:51 (40:23)
Naj. strelci: Hašková 16, Guzikiewiczová 14 – Krajčovičová 13, Simeonová 12

CBK Košice – Tydam Košice 50:59 (26:28)
Naj. strelci: Vajková 15, Nagyová 12 – Evelleyová 17, M. Blanárová 12

Tieto výsledky určili aj semifinálové dvojice. Domáca Banská Bystrica nastúpila proti Tydamu Košice a v druhom zápase na seba vo veľkom derby narazili družstvá Petržalky a Dubčeka. O konečné 5. miesto si zmerali sily porazené družstvá z prvého hracieho dňa.

Sobota 5.4., 2. hrací deň, zápas o 5. miesto:

CBK Košice – Slávia Trnava 62:51 (25:27)
Naj strelci: Čorbová, Vajková a Piekarzewská po 12 – Krajčovičová 22, Simeonová 16

Semifinále:
BK Petržalka – Dubček Bratislava 60:51 (27:21)
Naj. strelci: T. Páleníková 20, Matušková 14 – Bachorová 17, Óváriová 10

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – Tydam Košice 74:41 (37:12)
Naj. strelci: Striešová 21, Števulová 15 – Michalová 14, D. Blanárová 8

V semifinále potvrdili prvé dve družstvá pozíciu favoritov a postúpili do finálového súboja. Petržalčanky sa s Dubčekom poriadne natrápili a o svojom víťazstve rozhodli až v závere stretnutia. Keď im začalo tiecť do topánok, zodpovednosť na seba zobrali ich dve najväčšie opory Terez Páleníková a Kristína Matušková. Dali posledných 12 bodov svojho tímu a s prehľadom dotiahli Petržalský tím do vytúženého finále. Bystrické Pumy nenechali nič na náhodu a už v prvej štvrtine zlomili akýkoľvek odpor súpera a vyhrali ju 20:4. V zápase dostali šancu všetky dievčatá a stretnutie sa dohrávalo bez väčšieho stresu.

Nedeľa 6.4., 3. hrací deň, Zápas o 3. miesto:

Dubček Bratislava – Tydam Košice 80:74 (45:41)
Naj strelci: Hašková 19, Bachorová 14 – D. Blanárová 19, Evelleyová a Sedláčková po 12

Tydam bol favoritovi viac ako dôstjným súperom. ešte v polovici druhej časti hry vyhrával (28:33), ale od tohto momentu zapli hráčky Dubčeka na vyššie obrátky a do šatní si odnášali vedenie o 4 body. V priebehu 3. štvrtiny si Dubčekovci vytvorili rozhodujúci náskok a ten si už nenechali zobrať a bezpečne si ustrážili obhajobu bronzových kovov z minulej sezóny.

Finále:
BK ŠKP 08 B. Bystrica – BK Petržalka 62:57 (25:18)
Naj. strelci: Mištinová a Striešová po 14, Urbániová a Števulová po 10 – T. Páleníková 25, Matušková 17

Očakávané finále, ktoré malo tých istých aktérov ako pred rokom v Bratislave, sa začalo vo svižnom tempe. Bystričanky dokonale zaskočili súpera a bodík po bodíku si budovali sľubný náskok. Petržalka sa prvý krát presadila až v 9. minúte za stavu 14:0. Druhá časť hry bola oveľa vyrovnanejšia, čo malo za následok skresanie náskoku domáceho tímu na polčasových 25:18. V 3. štvrtine však bola zase dominancia na strane Bystrických Púm, ktoré si pred poslednou časťou hry vybudovali až 20 bodový náskok a zdalo sa že už je rozhodnuté. Opak bol pravdou a Petržalka zmobilizovala všetky sily a jej hráčky zápas dokázali zdramatizovať. Minútu pred koncom bol rozdiel už len 4-bodový (59:55) a diváci boli svedkami krásneho vyvrcholenia celého turnaja. Bystričanky však nedopustili obrat v zápase a v závere si umnou hrou ustrážili zaslúžené víťazstvo.

MSR titul skp 08 juniorky

„Som rád že sa nám podarilo vyhrať základnú časť a vybojovali sme si právo organizovať tento turnaj. Chceli sme docieliť, aby mala súťaž dôstojné vyvrcholenie a dovolím si tvrdiť, že sa nám to všetkým v Banskej Bystrici aj podarilo. Ďakujem všetkým ktorí pridali ruku k dielu a podielali sa na organizácií podujatia. Vďaka patrí rodičom, Peťovi Chmelíkovi a Nike Kolofíkovej, hráčkam 1. ligy žien a samozrejme celému klubu ŠKP 08 no najmä pánovi Urbánimu, pani Babjakovej a Zuzke Matejčíkovej za podporu v priebehu celej sezóny,“ uviedol tréner junioriek ŠKP 08 Banská Bystrica Milan Špiner.

Hodnotenie trénera doplnil aj asistent a zároveň šéftréner ŠKP 08 Miloslav Michálik„Finálový turnaj MSR sme vnímali ako jeden z vrcholov v tejto sezóne, keďže juniorské a prvoligové družstvá sú veľmi prepojené. Oplatila sa dobrá spolupráca trénerov. Bez dobrej komunikácie a súčinnosti oboch tréningových skupín by sme asi tento úspech nedosiahli. Je výborné, že dievčatá dostávajú priestor v oboch súťažiach, čo im pomáha v ich raste. Potvrdilo sa nám, že zvolený model počtu súčťažných zápasov (45-60) je optimálny pre ich basketbalové napredovanie. Na turnaji sme potvrdili dominanciu zo základnej časti. Vo finálovom zápase bolo dôležité, že sme chytili úvodné herné tempo a rytmus, čo sa Petržalke nepodarilo. Tri štvrtiny sme mali pod kontrolou a do poslednej sme nastupovali s 20 bodovým náskokom. Po skúsenostiach z predchádzajúcich rokov sme mohli očakávať mierne poľavenie čo sa aj stalo. Vzhľadom na silu kolektívu a získania správneho tempa sme si však výsledok postrážili. V družstve máme viacero výrazných individualít a pre výsledok bolo podstatné, že sa podriadili kolektívnemu úspechu.“