Význam paleoekologických štúdií v posledných dvoch desaťročiach prudko rastie. Aj napriek tomu, že sa paleoekológia začala rozvíjať približne od polovice minulého storočia, u nás jej význam ešte nebol plne docenený. Pritom sa jedná o kľúčovú vednú disciplínu pre pochopenie toho, prečo náš dnešný svet vyzerá tak, ako vyzerá.

Súčasný stav života na Zemi je hlboko ovplyvnený jej historickým vývojom a paleoekológia je významným článkom celkového poznania geologickej histórie našej planéty a vzniku a vývoja života na nej. Práve na paleoekológiu sa zameria júlové stretnutie s Prírodou bez hraníc v Tihányiovskom kaštieli. Na tému Paleoekológia nie je len o vymieraní dinosaurov bude hovoriť docent Vladimír Kubovčík z Katedry biológie a všeobecnej ekológie Technickej univerzity vo Zvolene.

„Dnešná spoločnosť čelí závažným globálnym problémom. Pri ich riešení sa často zabúda na to, že jediným kľúčom k pochopeniu súčasnosti je minulosť. Jedným z významných vedných odborov, ktorý nám môže poskytnúť pohľad do minulosti, a tým pomôcť pochopiť súčasný stav prostredia a ukázať možné riešenia do budúcnosti, je paleoekológia. Paleoekologické štúdie prinášajú jedinečný pohľad na priestorové a časové zmeny prostredia v minulosti a jeho fyzikálne a chemické parametre, o ktorých priamo alebo nepriamo svedčia zachované zvyšky organizmov,“ uviedol Vladimír Kubovčík.

Prednáška Vladimíra Kubovčíka popularizačnou formou uvedie poslucháčov do štúdia paleoekológie, priblíži pakomáre ako indikátory zmien prostredia v historickom vývoji jazier, a ukáže niekoľko prípadových štúdií, v ktorých pakomáre zohrali kľúčovú úlohu v interpretácii vývoja prostredia za posledných niekoľko storočí až tisícročí.

Vladimír Kubovčík (1975, Martin) vyštudoval Fakultu ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene. V súčasnosti pôsobí na univerzite ako vysokoškolský pedagóg. Venuje sa najmä paleoekológii, systematickej zoológii a ekológii živočíchov. Od študentských čias až dodnes sa v rámci vedeckej práce zameriava na rekonštrukciu vývoja prostredia pomocou subfosílnych pakomárov. Spracovával sedimenty z vysokotatranských plies a aktuálne sa venuje štúdiu tanatocenóz pakomárov zo zaniknutého jazera Švarcenberk.

Na stretnutie s Prírodou bez hraníc na tému Paleoekológia nie je len o vymieraní dinosaurov pozýva Stredoslovenské múzeum v utorok 11. júla o 17.00 h do Tihányiovského kaštieľa.