HC ’05 Banská Bystrica 2. júna oznámilo zmenu majiteľov klubu a nové zloženie manažmentu. Pri tejto príležitosti prijal pozvanie do BB FM rádia športový riaditeľ baranov, Július Koval, ktorý v rozhovore povedal viac o vízií nového vedenia klubu, o tom ako bude vyzerať „tím, ktorý má iskru“, o realizačnom tíme, ale aj o rekonštrukcii banskobystrického zimného štadióna.

Július Koval je členom nového manažmentu klubu, v ktorom bude spolupracovať s generálnym riaditeľom Lukášom Opáthom a obchodným a marketingovým riaditeľom Vladimírom Troppom.

„Čo sa týka Lukáša Opátha, naša spolupráca bude premiérová. Jeden druhého registrujeme už dlhšiu dobu, nakoľko Lukáš pôsobil v Banskej Bystrici v univerzitnom mužstve a dosiahol tam určité úspechy. Vidno na ňom, že má chuť pracovať.  Čo sa týka Vlada Troppa, tak ide o staronovú spoluprácu, nakoľko sa mi ho podarilo dotiahnuť do klubu pred dvomi rokmi. Minulý rok mal cez korona sezónu pauzu. Som rád, že Vlado bude znovu pôsobiť v našom mužstve,“ povedal o spolupráci v rámci nového manažmentu v rozhovore pre BB FM rádio športový riaditeľ HC ’05 Banská Bystrica, Július Koval.

„Štadión by mohol byť hotový v polovici októbra.“

V sezóne 2021/2022 sa barani vrátia na domovský stánok v Banskej Bystrici. Klub sa tak bude môcť oprieť aj o podporu fanúšikov, ktorých privíta na zrekonštruovanom zimnom štadióne. „Momentálne to vyzerá tak, že v polovici októbra by mohol byť štadión hotový. Podľa najnovších informácií by sme mali ligu začať koncom septembra. Myslím si, že je to úplne ideálne a všetky domáce zápasy by sme mali odohrať na domácom štadióne podľa plánu. Možno len na začiatku sezóny budeme nútení presunúť nejaké dva zápasy von a spätne ich odohrať doma. Čo sa týka tréningovej haly, tak veríme, že by sme mohli začať trénovať aspoň v tej hale B o 1. augusta. To by bol ideálny stav,“ vyjadril sa na margo zimného štadióna Július Koval.

Okrem rekonštrukcie banskobystrického zimáku je v plnom prúde aj letná príprava A-mužstva baranov. „Letná príprava prebieha už mesiac. Pripravuje sa nám spolu dvanásť hokejistov, ktorí majú zmluvy na ďalšiu sezónu. Pripravujú sa s novým kondičným trénerom Jurajom Havírom. Budeme pokračovať ešte zhruba mesiac a potom budú mať chlapci čas na dovolenky,“ priblížil športový riaditeľ HC ’05 Banská Bystrica.

„Poikonena vnímam ako pravého profesionála a človeka na správnom mieste.“

„Tím, ktorý má iskru“ povedie aj v budúcej sezóne 36-ročný Fín Tuukka Poikonen. Július Koval dostal v rozhovore pre BB FM rádio otázku aj ohľadom toho, čo presvedčilo vedenie klubu, aby dalo fínskemu trénerovi dôveru aj v budúcej sezóne.

„V prípade Tuukku Poikonena nás presvedčilo najmä to, čo sme videli minulý rok. Bol som veľmi spokojný s jeho prístupom, pracovnou morálkou a celkovo tým, ako si tú šatňu nastavil. Vnímam ho ako pravého profesionála a človeka na správnom mieste. Veľmi dobre sa mi s ním spolupracovalo aj na tej ľudskej úrovni, čo je veľmi dôležité. Určite vládla spokojnosť s jeho výkonmi, aj s výkonmi mužstva od jeho príchodu, takže sme mu ponúkli predĺženie spolupráce a pomerne rýchlo sme sa aj dohodli,“ odpovedal Július Koval.

Asistentom Poikonena bude v budúcej sezóne Ivan Droppa, ktorý sa pod Urpín vrátil z Michaloviec. „Ivan je pre nás stará známa tvár. Dali sme mu šancu v extralige, keď začínal ako asistent trénera. Oslovil som ho s tým, že či by mal záujem sa opäť vrátiť ku nám a pracovať s nami na ďalšej sezóne. Aj s Ivanom sme sa pomerne rýchlo dohodli, našli sme spoločnú reč. Aj on vie, do akého prostredia ide, s ktorými ľuďmi bude robiť. Ja si myslím, že aj to zohralo úlohu,“ povedal ohľadom angažovania Ivana Droppu športový riaditeľ klubu.

„Budú hrať tí mladí hráči, ktorí majú na to, aby pôsobili v Banskej Bystrici.“

Klub už oznámil, že pod Urpínom aj v budúcej sezóne zotrvá kapitán Ivan Ďatelinka, obranca Jacob Cardwell a útočník Michal Kabáč. Július Koval oznámil, že klub bude v predstavovaní kádra pokračovať v najbližších dňoch a týždňoch. Konkrétne mená zatiaľ prezradiť nechcel: „Snažili sme sa to mužstvo poskladať z chlapcov, ktorí u nás už pôsobili a samozrejme, ktorí boli lídri v mužstve, ktorí majú veľký charakter a sú moji veľkí obľúbenci. Podarilo sa mi doniesť, myslím si, že aj pre fanúšikov, veľmi zaujímavé mená. Fanúšikovia sa určite majú na čo tešiť.“

V minulej sezóne, ktorú možno z pohľadu banskobystrického klubu považovať za úspornú, dostali v A-tíme baranov veľký priestor mladí hráči. Napriek avizovanému posilneniu mužstva, chce dať nové vedenie mladíkom šancu aj v budúcom ročníku.

„Verím, že tento rok sa situácia okolo koronavírusu zlepší a bude umožnené dostať fanúšikov na sedačky, čo by nám samozrejme, oproti minulému roku, zlepšilo finančnú situáciu. S tým by bolo spojené aj budovanie kádra, keďže sa snažíme vybudovať káder, ktorý bude naozaj konkurencieschopný. Verím, že budeme schopní hrať na tých najvyšších priečkach. Budú hrať tí mladí hráči, ktorí majú na to, aby pôsobili v Banskej Bystrici. Vždy sme mali talenty, ktoré na to mali. Bude to taký správny mix skúsených a mladých hráčov. Mužstvo bude určite skúsenejšie ako v minulej sezóne,“ povedal o mladých hráčoch a celkovom zložení kádra Július Koval.

„Sme veľký klub, nechceme ustupovať z vrchných pozícií.“

Témou záverečnej časti rozhovoru v BB FM rádiu boli ambície klubu v budúcej sezóne. Július Koval na otázku, či sa barani budú chcieť vrátiť na vrchné pozície a dostať sa v play-off čo najďalej, odpovedal: „Samozrejme, barani patria na špicu. Sme veľký klub a za posledných desať rokov jednoznačne najúspešnejší klub na Slovensku, takže určite nechceme ustupovať z vrchných pozícií. Minulý rok to bola veľmi špeciálna sezóna. Sme radi, že sme ju prežili, a že tento rok môžeme to mužstvo posilniť, poskladať lepšie a útočiť na tie priečky, na ktoré Banská Bystrica patrí.“

V rámci dlhodobej vízie sa chce nové vedenie oprieť aj o zrekonštruovaný banskobystrický zimný štadión. „Nové vedenie má takisto len tie najvyššie ciele, chce robiť hokej pre ľudí. Chceme budovať komunitu, aby ten hokej ľudí bavil a aby si našli cestu na štadión. Myslím si, že aj s prispením zrekonštruovaného zimného štadióna vznikne podstatne väčší komfort pre fanúšika,“ vyjadril sa Július Koval ohľadom dlhodobej vízie hokejového klubu spod Urpína.

Zvukový záznam celého rozhovoru s Júliusom Kovalom, športovým riaditeľom HC ’05 Banská Bystrica nájdete na stránke BB FM rádia.