Envirofilm jubiluje. Už po dvadsiaty raz sa Banská Bystrica stane dejiskom prestížneho medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí. Napriek tomu, že festivalový kolotoč sa rozkrúti až 19. mája 2014, prípravy sú už v plnom prúde a organizátori ponúkajú prvé zaujímavé čísla. Do 20. ročníka festivalu prihlásili tvorcovia 149 filmov z rekordného počtu 37 krajín sveta.

„Výberová komisia v uplynulých dňoch hodnotila filmy, ktoré tvorcovia prihlásili z väčšiny európskych štátov, ale registrujeme aj snímky z Arménska, Číny, Taiwanu, Iránu, Indie, Brazílie, Austrálie a prvýkrát aj film z Peru,“ informuje manažérka festivalu Dagmar Rajčanová.

envirofilm vyberova porotaV termíne do 2. marca 2014 zasadala v Banskej Bystrici výberová komisia v zložení Kateřina Javorská (dramaturgička, scenáristka), Janka Mesiariková (moderátorka, dramaturgička RTVS) a Marek Janičík (dokumentarista). Spoločne posudzovali 149 prihlásených filmových titulov z 37 krajín sveta. Do medzinárodnej súťaže navrhli zaradiť 54 filmov v súťažných kategóriách, štyri filmy v kategórii amatérska tvorba a deväť filmov pre detskú porotu.

Medzi desiatkami súťažných snímok, ktoré budú tento rok bojovať o priazeň divákov, sú aj mnohé výnimočné filmárske počiny. „Pre mňa je jedným z nich film francúzskeho režiséra Pierra Manna Femmes de pourpre (Purpurové ženy). Je nakrútený s nesmiernym rešpektom k africkým ženám, je výnimočný svojou krásou, nielen čo sa týka snímaných objektov, ale aj krásou vnútornou, filmárskou pokorou a obdivom, jednotou rozprávania. Filmový jazyk je v dokonalom súlade s témou,“ hovorí porotkyňa Kateřina Javorská.

Hlavné kategórie Envirofilmu

• Spravodajské a publicistické programy, magazíny a filmy
10 filmov z krajín: Česká republika, Nemecko, Slovensko, Dánsko, Írsko a koprodukcia Taliansko/Kongo

• Dokumentárne filmy
29 filmov z krajín: Taliansko, Francúzsko, Arménsko, Nemecko, Maďarsko, Ukrajina, Čína, Slovensko, Taiwan, Belgicko, Dánsko, Holandsko, Rakúsko, Irán, 1 film z koprodukcie krajín Fínsko, Švédsko, Nórsko a 1 film z koprodukcie Nemecko, Nový Zéland

• Vzdelávacie a náučné videoprogramy a filmy
8 filmov z krajín: Maďarsko, Česká republika, Nemecko

• Voľná tvorba a filmy pre deti a mládež
7 filmov z krajín: Česká republika, Švajčiarsko, Slovensko

• Amatérska tvorba
4 filmy zo Slovenska

• Filmy pre detskú porotu a súťaž Envirofilmáčik
9 filmov z krajín: Česká republika, Švajčiarsko, Nemecko, Slovensko

Diváci si počas Envirofilmu budú môcť v Banskej Bystrici pozrieť až 2 190 minút premietania súťažných filmov. Projekcie snímok budú tradične v Múzeu SNP. Medzinárodný festival filmov o životnom prostredí však ani tento rok nebude len o kinematografii a filmových tvorcoch, ale aj o množstve sprievodných podujatí pre rôzne cieľové skupiny.

envirofilm_logo-1V rámci Envirofilmu sa rastúcej obľube teší aj medzinárodná súťaž výtvarnej tvorivosti detí a mládeže ZELENÝ SVET. Aktuálny 19. ročník bude venovaný téme M(I)ESTO PRE ĽUDÍ. Cieľom súťaže je vštepovať deťom vzťah k prírode a životnému prostrediu formou budovania návykov a zručností v umeleckom prejave. Deti od predškolského veku až po stredoškolskú mládež si svoj výtvarný a umelecký talent môžu zmerať v kategóriách Kresba, maľba, grafika a kombinované techniky; Detský animovaný film a Čiernobiela a farebná fotografia. Uzávierka prihlášok do súťaže Zelený svet je 28. marca 2014.

Jubilejný 20. ročník Envirofilmu vyvrcholí 23. mája 2014 slávnostným vyhlásením víťazov súťaže. Medzinárodný filmový festival Envirofilm je členom medzinárodnej asociácie environmentálnych festivalov ECOMOVE INTERNATIONAL. Vyhlasovateľom súťaže filmov je Ministerstvo životného prostredia SR a organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia a Envirofilm n.o. Viac o Envirofilme nájdete na stránke na www.envirofilm.sk.