V utorok 4. októbra večer sa zatvorili brány jubilejného 20. ročníka medzinárodného festivalu súčasného bábkového divadla pre deti a dospelých Bábkarská Bystrica TOUR 2016.

Bábkarská Bystrica_18Festival s hosťami zo šiestich krajín Európy a Izraela, vycestoval do šiestich miest v Banskobystrickom kraji – do Ostrého Grúňa, Divína, Ladomerskej Viesky, Braväcova a Hriňovej, kde sa odohrali predstavenia pre viac ako päťsto divákov, detí aj dospelých. Počas návštevy obce Ostrý Grúň sa konala Pietna spomienka obetiam Krvavej nedele. V Ladomerskej Vieske sa festival stal súčasne slávnosťou obce.

Prehliadka bola obohatená viacerými sprievodnými udalosťami, medzinárodnou konferenciou Umenie na periférií s účasťou lektorov zo štyroch krajín Európy (SK, CZ, IT, FIN), vydaním publikácie k 20. výročiu festivalu, aktívnym výtvarno-bábkarským ateliérom v SNM-Múzeu bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni, výstavou Bábkové divadelné panoptikum, výstavou Bábkarská Bystrica v ŠVK – LHM v Banskej Bystrici, diskusiou o podnetoch Prvého Impulzu. Počas festivalu pracovala Detská porota, ktorá udelila prvé miesto inscenácii Bodaj to hus kopla!, v podaní Teatr Animacji z poľskej Poznane.

Festival sa konal pod patronátom básnika a dramatika Jozefa Mokoša (Prvý Impulz, pre deti) a matronátom členky činohry SND Bratislava Jany Oľhovej (Druhý Impulz, pre dospelých) a  predsedníčky kultúrnej komisie BBSK Ľubice Laššákovej (Festival TOUR).

Na Bábkarskej Bystrici sa zúčastnilo 17 divadelných súborov zo šiestich krajín Európy (Česko, Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Nemecko, Taliansko) a Izraela, ktoré v programe pre deti a pre dospelých uviedli 23 inscenácií. Festival navštívilo viac ako 3 700 divákov a diváčok. Na prehliadke sa zúčastnilo 50 domácich a zahraničných pozorovateľov a pozorovateliek z oblasti bábkového umenia. Ďakujeme všetkým, ktorí festival podporili a ktorí sa podieľali na jeho príprave a realizácii.