Človek s veľkým srdcom, pritom skromný a empatický, s prirodzenou pokorou. Aj takto poznali pacienti významného banskobystrického chirurga, profesora Petra Kothaja. Jeho životu, práci aj oceneniam bude venovaná jubilejná 50. Bystrická hodinka.

Peter Kothaj síce nebol rodený Banskobystričan, ale jeho dlhoročná profesionálna kariéra bola úzko spojená s Rooseveltovou nemocnicou v Banskej Bystrici, kde nastúpil na pracovisko chirurgie už v roku 1979. Pod jeho vedením banskobystrická chirurgia, ako prvé chirurgické pracovisko na Slovensku, zaviedlo laparoskopickú adrenalektómiu, laparoskopickú kardiomyotómiu a laparoskopickú resekciu žalúdka. O živote tohto významného lekára bude na májovej, jubilejnej 50. Bystrickej hodinke, rozprávať Jozef Ďuriančik.

„Som veľmi hrdá, že vďaka podujatiu Bystrická hodinka každý mesiac odkrývame kúsok z bohatej histórie nášho mesta. Tento štvrtok sa stretneme už po krásny, päťdesiaty raz. Veľká vďaka patrí všetkým prednášajúcim, ktoré a ktorí venovali počas uplynulých Bystrických hodiniek svoje vedomosti verejnosti, ale rovnako veľká vďaka patrí aj našim dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam, bez ktorých by sa podujatie nemohlo konať každý mesiac. Verím, že tomu bude tak aj naďalej a že si k nám Banskobystričania nájdu cestu,“ povedala za organizátorov Diana Javorčíková.

Bystrická hodinka s názvom Peter Kothaj, chirurg európskeho významu, sa uskutoční vo štvrtok 19. mája o 18:00 h v kaviarni Národného domu.

Bystrická hodinka je pravidelné mesačné podujatie, organizované dobrovoľníkmi z Banskobystrického okrášľovacieho spolku od roku 2015. Predchádzajúce témy, ako aj prednášajúcich, nájdete na oficiálnej stránke.