Počasie v týchto dňoch veľmi nepraje turistike a výletom do prírody. No určite nás čaká ešte aj niekoľko slnečných dní, počas ktorých môžeme navštíviť pekné miesta v okolí Banskej Bystrice. Takým miestom je aj romantický Badínsky rybník či Panský diel, ktorý neodmysliteľne patrí k panoráme mesta.

Badínsky rybník

Len kúsok od Banskej Bystrice, smerom na Zvolen, v blízkosti obce Vlkanová, sa nachádza vodná nádrž Badín, ktorá je Bystričanom známa ako Badínsky rybník. Toto miesto, ktoré je oázou pokoja a zároveň plné života, si získa vaše srdce.

Rybník plný rýb zdobí bohatá vodná flóra, ktorá mu dodáva nádych romantiky. Vodné trávy, jemne sa kolísajúce vo vánku, lekná sťaby perly rozsypané po hladine, najrôznejšie druhy vtáctva, veselo si štebotajúceho niekde na okraji a dohadujúceho sa o svoje miesto, či naplnenie bruška. Na lavičkách okolo rybníka si môžete posedieť a pokochať sa výhľadom na okolitý pestrý svet.  Nezameniteľné čaro má toto miesto aj v tomto jesennom období, zaodeté do všetkých odtieňov žltej, oranžovej a červenej.

Panský diel

Keď prichádzate autom zo Zvolena do Banskej Bystrice, otvorí sa pred vami panoráma doliny, na konci ktorej sa črtá silueta Banskej Bystrice Nad mestom sa vypínajú končiare hôr. Jeden z nich akoby držal nad mestom stráž. Má výrazný hôľny chrbát . Majestátny Panský diel. Svojou výškou nepatrí medzi velikánov, no je natoľko pôsobivý, že Banskú Bystricu si bez neho ani nevieme predstaviť.

Na severnom úpätí kopca sa nachádza lyžiarske stredisko Šachtičky a Hotel Šachtička. Ak sa rozhodnete vyliezť na Panský diel, odmenou vám budú nádherné výhľady na mesto, aj pohľady ďaleko na celú Zvolenskú kotlinu, zvlnené kopce a doliny Podpoľania s mohutnou vyhasnutou sopkou Poľana či Kremnické vrchy a legendárnu Skalku. Ak budete mať šťastie na jasnú jesennú oblohu, kedy je vzduch číry, dovidíte aj na hrebeň nízkotatranských končiarov a na malebné Horehronie.

Na Panský diel sa môžete vybrať hneď niekoľkými spôsobmi. Autom k Hotelu Šachtička a odtiaľ pešo strmým svahom, ktorý je v zime skvelou zjazdovkou, alebo turistickými chodníkmi, pokojne aj na bicykli. Modro značeným chodníkom zo Sásovej, ktorý začína na konečnej autobusu č. 22 na Pieninskej ulici, alebo zeleným a modrým chodníkom z obce Špania Dolina, či po zelenej z osady Bully na Donovaloch.