EXIsport RUN UP 2023 je ďalším ročníkom výnimočného behu po schodoch banskobystrickej dominanty – budovy Europa Business Center, počas ktorého si 200 pretekárok a pretekárov preverí svoju výkonnostnú kondíciu. Povzbudiť športovcov v tzv. tower runningu pritom môže celá verejnosť už túto sobotu, 13. mája 2023 so štartom o 13-tej hodine.

Najmenší pretekári v detskej kategórii sa postavia na štart ako prví. Novinku pripravenú pre detských milovníkov behu predstavia preteky schodiskom medzi eskalátormi Europa Shopping Centra. Elitní bežci a bežkyne v dospelých kategóriách vyštartujú svoj beh na 20-te poschodie business centra o 15:00 hod. Výzva každého bežca dosiahnuť vrchol budovy v čo najlepšom čase prebehne individuálne, s meraním pomocou časomiery. Celé preteky budú navyše zaznamenávané prenosom naživo, kedy si návštevníci a fanúšikovia športu budú môcť na LED obrazovke pozrieť výkony odvážnych bežcov priamo na mieste.

„Minulý rok sme sa vrátili ku konceptu behu po schodoch a účastnícky ako aj divácky záujem nás presvedčil o tom, že budeme v podujatí pokračovať. Europa je súčasťou športovej komunity v Banskej Bystrici a mnohé podujatia, či už sami organizujeme, alebo ich vo veľkej miere podporujeme. Naše mesto má športovú históriu a my sa snažíme spolutvoriť športovú súčasnosť a motivovať aj ďalšie generácie k tvorbe jej budúcnosti,“ hovorí o motivácii k organizácii podujatia Marek Polomský, Marketing Manager Europa SC.

O popularite podujatia pritom svedčí aj záujem pretekárov, ktorých kapacitu organizátori tento rok navýšili na 200 štartovacích pozícií, pričom všetky sú už naplnené. Zápoliacich športovcov poteší štartovací balíček, v ktorom nájdu užitočné predmety, ako napr. uterák či fľašu, ktorú určite využijú aj pri pretekoch. Všetci zúčastnení na pamiatku dostávajú medailu, ktorá im bude pripomínať ich neuveriteľný výkon.

Prví traja umiestnení pretekári v ženskej ako aj mužskej kategórii získajú finančnú odmenu v hodnotách:

3. miesto – 50 € odmena
2. miesto – 100 € odmena
1. miesto – 150 € odmena

Rovnako ako v uplynulom ročníku, aj tentokrát sa na organizačnom a technickom zabezpečení podujatia podieľa Marathon BB. „Prijať výzvu vybehnúť 429 schodov sa rozhodlo viac ako 200 bežcov. Je to pre nás signál, že takéto podujatia majú zmysel. Vytrvalostné aj tematické behy robíme nielen v Banskej Bystrici už dlhé roky a sledujeme pritom ako komunita bežcov postupne narastá. Deje sa to z viacerých dôvodov, no či už s ohľadom na zdravie alebo životný štýl každého jednotlivca, tento nárast je veľmi dobrým znamením. Takéto profesionálne organizované podujatia sú navyše veľkým diváckym lákadlom. Pozývame preto všetkých prísť si pozrieť netradičný beh po schodoch a nájsť aj tu inšpiráciu k svojim osobným výkonom,“ hovorí na margo opätovnej organizácie podujatia a vysokého záujmu zo strany bežcov Peter Fabok z Marathon BB tímu.

Víkend v Europa SC behom po schodoch nekončí. V nedeľu 14. mája 2023 pri príležitosti Medzinárodného Dňa matiek pripravuje centrum deň venovaný všetkým mamičkám. Svoje priestory v tento deň zaplní stánkami s beauty segmentom, ako aj milými darčekmi, ktorými návštevníci môžu potešiť svoje mamky.