jeden_svet_BBZačiatkom decembra minulého roku sa v Bratislave konal 13. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Do apríla tohto roku si budú môcť festivalové filmy pozrieť diváci v ďalších viac ako 20 mestách po celom Slovensku – a to v rámci prehliadky Jeden svet v regiónoch. Od utorka budúceho týždňa opäť, už po tretí raz, aj v Banskej Bystrici.

Dokumentárne filmy autorov z rôznych krajín sveta sa budú premietať v dňoch 12. – 14. marca v priestoroch Múzea SNP a v Kinosále Akadémie umení na Hornej ulici.

„V Banskej Bystrici sme festival Jeden svet 2012 zobrali pod svoje krídla. Robíme ho už tretí rok po sebe. Minulý ročník nás nabudil a povedali sme si, že v Banskej Bystrici sa festival oplatí robiť. Veríme, že ľudia budú mať o festival záujem aj tento rok,” povedal Michal Kočiš z Občianskeho združenia Nový film. V spolupráci s Múzeom SNP, Slovenskou agentúrou životného prostredia, Akadémiou umení a Amnesty International Slovensko OZ Nový film pripravilo pre Banskobystričanov bohatý festivalový program.

Festival začína v utorok 12. marca filmom K svetlu (r. Yuanchen Liu, Čína/USA). Po ňom nasleduje slávnostné otvorenie festivalu (18.20 hod.) a prvý festivalový večer pokračuje o 19. hod. filmom Drahý Mandela (r. Dara Kell, Christopher Nizza, Juhoafrická republika) a diskusia k filmu ako aj k situácii v Juhoafrickej republike a k dedičstvu apartheidu s Jelou Dobošovou z Historického ústavu SAV. Diskusiu organizuje Banskobystrická univerzitná skupina Amnesty International (BUS AI) v rámci projektu HRYEC podporeného programom Mládež v akcii. A nebude to jediná diskusia v rámci festivalu Jeden svet. „Áno, aj tento rok sú v programe diskusie k filmom, organizované našou univerzitnou skupinou. Spomeniem napríklad filmy Kto zabil Natašu? alebo Nedáme sa
 umlčať. Veríme, že filmy a diskusie oslovia všetky generácie a prídu s nami diskutovať o ľudských
 právach,“ uviedla Zuzana Szabóová z BUS AI.

KC_SasovaJeden svet zavíta aj do banskobystrickej Pivárne TOP (Skuteckého ul.), kde okrem filmového umenia (krátke filmy z festivalu Tell it quick) ponúkne aj Divadlo bez opony s predstavením Snehulienka a sedem trpaslíkov (utorok 12. marca o 20.30 hod.) a skupinu Maringotka s piesňami Djanga Reinhardta v závere festivalu, vo štvrtok 14. marca o 20.30 hod.

Premietať a diskutovať sa bude aj v Komunitnom centre Sásová (Tatranská ul.), a to nielen počas festivalu, ale každý marcový štvrtok.

Festival Jeden svet je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudsko-právnymi a globálnymi témami. Každoročne prezentuje okolo 70 dokumentárnych filmov prevažne zahraničnej produkcie, vyše desiatku diskusií na aktuálne témy, fotografické výstavy a koncerty. Nový film je občianske združenie, venované mladým a nádejným filmárom, fotografom, scenáristom, hercom, kameramanom, strihačom, ale aj spisovateľom. Jednoducho všetkým, ktorí sa zaujímajú o výrobu amatérskych filmov.

Program festivalu nájdete na tejto stránke…