Jeseň v Šalkovej bude budúci rok o niečo farebnejšia,“ začínala v decembri tlačová správa mesta o vysadení osemdesiatky javorov formou stromoradia na Ľupčianskej ulici. Či tam jelše zostanú do jesene ale vôbec nie je isté, tamojší obyvatelia s nimi totiž nesúhlasia a nie sú sami.

Každá výsadba v meste sa realizuje v zmysle platného zákona o ochrane krajiny a prírody. Veríme, že v blízkej budúcnosti poskytnú tieto stromy obyvateľom mesta aj prímestských častí nielen príjemný estetický zážitok, ale v lete aj blahodarný tieň,“ povedala ešte v decembri vedúca oddelenia životného prostredia na MsÚ v Banskej Bystrici Beáta Kostúrová. Obyvateľov priľahlých domov sa ale samospráva na názor nespýtala, a tak ho vyjadrujú dodatočne.

salkova javorova alej„Výsadba sa dotkla aj pozemkov, ktoré sú v blízkosti, rodinných domov. Roky sa o tieto priestranstvá starali obyvatelia týchto domov. Nespochybňujem, že Útvar hlavého architekta vydal stanovisko, že je tam zeleň žiadúca, ale spochybňujem to, že sa výsadba udiala bez toho, aby sa oboznámili občania a poslanci,“ povedal na utorňajšom zasadnutí  zastupiteľstva Marcel Pecník (Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS), ktorý je poslancom za tento volebný obvod. Ako tiež avizoval, obyvatelia lokality už spísali petíciu za odstránenie stromov. Navyše, námietky voči výsadbe má mať aj Slovenský plynárenský priemysel z dôvodu nedodržania ochranných zón.

Mesto získalo ešte na začiatku minulého roka finančné prostriedky v sume 120-tisíc eur od súkromného investora malej vodnej elektrárne v Šalkovej za účelom náhradnej výsadby. Časť týchto prostriedkov sa samospráva rozhodla investovať do spomenutého stromoradia.